Erişilebilirlik

Yunanistan'da İşçiler Maliye Bakanlığını İşgal Etti


Yunanistan'da İşçiler Maliye Bakanlığını İşgal Etti
<!-- IMAGE -->

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bir grup işçi sendikası üyesinin maliye bakanlığını işgal ettiği bildirildi. Yunanistan’da hükümet yeni bütçe kısıtlaması planını dün onaylamıştı.

Maliye bakanlığı çalışanlarının bu sabah binaya girmeleri engellendi. Komünist parti taraftarı olan PAME Sendikası üyeleri hükümetin bütçe kısıntısı planına karşı çıkıyor.

Kısıtlama planı vergilerde yüzde iki artış, emeklilik maaşlarında dondurma, ve memur maaşlarında kesintiyi öngörüyor. Bu sayede hükümetin 6 milyar 500 milyon dolar tasarruf sağlaması planlanıyor.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso hükümetin planına destek verdiğini açıkladı.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou yarın Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşecek. Papandreou Pazar günü de Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy ile bir araya gelecek.

Yunanistan’ın rekor düzeydeki bütçe açığı AB’yi sarstı. Uzmanlar Almanya’nın Yunanistan’a yardım etmesi gerektiği görüşünde.

Merkel ise Cuma günü yapılacak görüşmede Yunanistan’a yardım paketinin ele alınmayacağını söyledi. Almanya’da koalisyon üyeleri Yunanistan’ın borçlarından kurtulmak için Ege denizindeki adalarından bazılarını satmasını öneriyor.

XS
SM
MD
LG