Erişilebilirlik

Belçika'da PKK Operasyonu


Belçika'da PKK Operasyonu

Belçika’da PKK üyelerinin ev ve bürolarını hedef alan büyük bir operasyon düzenlendi. Yaklaşık 300 polis, ülke çapında Roj TV’nin Brüksel stüdyosu dahil 25 yerde baskınlar düzenledi. Belçika medyası, operasyonda aralarında Roj TV çalışanları da bulunan en az 12 kişinin tutuklandığını bildiriyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’nın Belçika’da düzenlenen operasyonu memnunlukla karşıladığını açıkladı. PKK, Avrupa Birliği ve Amerika’nın terörist örgütler listesinde yer alıyor.

Belçika, PKK'ya yönelik olarak ülke tarihinin en kapsamlı operasyonlarından birini düzenledi. Aralarında terörle mücadele birimlerinin de bulunduğu 300 polis, başkent Brüksel’in de dahil olduğu 6 şehir ve Roj TV’nin merkezinin bulunduğu Denderleeuw kasabasında 28 noktada arama yaptı. Federal Savcılık ve polis yetkilileri eş zamanlı olarak yürütülen operasyonda 20 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanlar arasında Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal ve Başkanlık Üyesi Zübeyir Aydar da yer alıyor. Kürt Ulusal Kongresi’nin önde gelen bazı isimleri de gözaltına alındı.

Operasyonun önemli ayaklarından birini de Roj TV oluşturdu. Gelir kaynakları hakkında soru işaretleri bulunan ve PKK'nın yayın organı olarak faaliyet gösteren Roj TV'ye yapılan baskında büyük miktarda para ve çok sayıda örgütsel dökümana el konuldu.

Gözaltına alınanlara yönelik çok sayıda suçlama var. Federal Savcılık sözcülerinden Lieve Pellens özellikle örgütün gençleri saflarına katma faaliyetleri üzerinde durdu. Pellens, PKK’nın gençleri doktrinsel ve askeri nitelikli kamplarda eğittiğini söyledi. PKK’nın faaliyetlerine ve yönetimine katılım, sahte kimlik şebekesi oluşturulması ve haraç toplama gibi unsurlar da diğer suçlamaları oluşturuyor.

Belçika'daki operasyon geçtiğimiz günlerde İtalya ile Fransa’da düzenlenen operasyonların devamı nitelğinde ve 3 yıllık bir izleme sürecinin ürünü. Türk istihbarat ve güvenlik birimlerinin bu ülkelerle PKK konusunda çok yakın işbirliği içinde olduğu ve belli aşamada operasyonlara temel oluşturacak somut veri sağlama konusunda Ankara'nın devreye girdiği belirtiliyor. Hatta dünkü operasyona Türk polislerinin de katıldığı ileri sürüldü. Adli polis sözcüsü Glenn Audenaert ise bu iddiayı net şekilde yalanladı. Belçikalı yetkili, operasyona Türk adli ya da güvenlik birimlerinin katılmadığını ancak Türk asıllı ya da Türkçe konuşan Belçikalı polislerin bulunduğunu ifade etti.

Belçika Adalet Bakanı Stefan de Clerck de operasyonun uzun ve titiz bir çalışma sonucnda, konusunda uzman olan isimlerin himayesinde gerçekleştirildiğinin altını çizdi. Belçika’ya yönelik bir tehdidin varlığını da konfirme eden De Clerck, operasyonun yapılması gereken bir eylem olduğunu belirtti ve bunu yapanlara güveninin tam olduğunu söyledi.

Terörle mücadele konusunda karnesi zayıf olan Belçika’nın ve Belçika yargısının bu aşamadan sonra ne tür adımlar atacağı merak konusu.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG