Erişilebilirlik

NATO'nun Yeni Stratejik Kavramı


NATO'nun Yeni Stratejik Kavramı

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçenlerde NATO için yeni bir stratejik kavram belgesinden ve bu belgenin yeni teknolojiler, yeni hasımlar ve “güvenliği tehdit eden” yeni ideolojilere nasıl yanıt vereceğinden sözetti.

NATO’nun halen karşıkarşıya olduğu tehditlerin çoğu sınırlarla ilgili değil. Korsanlıkla mücadele, terörizm tehlikesi ya da silahların yayılması olsun İttifak, nereden kaynaklanırlarsa kaynaklansın yeni tehlikelere cevap vermeye hazırlanmak zorunda. Halen NATO müttefiklerinin karşıkarşıya olduğu tehlikelerin pekazı tümüyle askeri ya da tümüyle konvansiyonel..Daha da ötesi siber saldırılar gibi bazı tehditlerin kaynağı belli olmayabilir.

Müttefikler, bu ve diğer tehditlere karşı savunmamızı güçlendirmek için birlikte çalışmak zorunda..Bu nedenle, örneğin, Amerika Avrupa’yı bir balistik füze saldırısına karşı koruyabilmek için NATO’nun bir füze savunma sistemi geliştirmesi gerektiğine inanıyor.

İttifak üyeleri, biryandan mevcut operasyonlarını sürdürür ve bunları etkili biçimde yürütmeye çalışırken bir yandan da terörist saldırıları karşılama ve caydırmada ve enerji güvenliğini sağlamada NATO’nun rolünü değerlendirmek zorunda.

Bakan Clinton, “Yeni bir stratejik kavram oluşturmak hem büyük bir görev hem de büyük bir fırsat.. Eğer çabalarımızda başarılı olmak istiyorsak NATO Avrupa-Atlantik güvenliğinin temeltaşı olmaya devam etmelidir. Ama gözlerimizi ya da kapılarımızı coğrafi sınırları ve güvenlik sorunlarının geleneksel tanımlarını aşan oluşumlara kapayamayız.. NATO sorunlara çözüm bulma çabalarına katkıda bulunmalıdır. Ve bunu yaparken NATO, birbirine bağlı hale gelmiş bir dünyada barış ve ilerlemeyi gerçekleştirmeye devam edecektir” dedi.

XS
SM
MD
LG