Erişilebilirlik

İtalya'da PKK Operasyonu


İtalya'da PKK Operasyonu

İtalya’da PKK’ya üye topladığı iddia edilen bir çete ortaya çıkarıldı. Çete mensupları, kandırdıkları gençlere, Türkiye’ye karşı terör eylemlerinde bulunmaları için eğitim vermekle suçlanıyor.

İtalya’da düzenlenen geniş çaplı operasyonda, PKK’nın örgüte militan yetiştirme amacıyla eğitim kampları kurmuş olduğu belirlendi. Venedik Polisi, haklarında soruşturma açılan 4’ü İtalyan vatandaşı, 16 zanlıdan 11’inin tutuklandığını açıkladı. Tutuklanan kişilerden 10’u Kürt, biri ise aşırı sol görüşlü bir İtalyan. Haklarında dava açılan sanıklar, uluslararası terör eylemlerinde bulunmak amacıyla örgüt kurmakla suçlanıyor.

Venedik polisinin Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Diego Parente, operasyonun 2008 yılının Eylül ayında başladığını ve sadece İtalya değil Fransa’yı da kapsadığını söyledi.

İtalyan yetkili, kamplarda ideolojik propaganda sürecinden geçirilen gençlerin, daha sonra, askeri eğitim için başka ülkelere gönderildiğini bildirdi. Parente, İtalyan güvenlik birimlerinin, bugün, başta Venedik ve Milano olmak üzere, ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde çeşitli yerlere baskınlar düzenlediğini ve bu yerlerden bazılarının kamp olarak kullanıldığının belirlendiğini de söyledi.

Diego Parente, İtalya’daki operasyonun Fransa’daki operasyona paralel olarak yapıldığını ve soruşturmaya Alman, Hollanda ve Belçika güvenlik örgütlerinin de katıldığını bildirdi.

Baskınlarda ele geçirilen bilgilere göre, üye toplama amacıyla düzenlenen kamp etkinlikleri çevreye düğün olarak tanıtılmaktaydı.

Yetkililer, geçen yıl Viterbo kentindeki bir baskında elde edilen bilgilerin operasyonda önemli rol oynadığını söyledi. Baskında Türk vatandaşı bir erkeğin üzerinde, makineli tüfekle göründüğü fotoğraflar ve kentte oturan ancak ortadan kaybolmuş olan bir kıza ait mektuplar bulunmuştu. Genç gözaltına alınmış ve mektuplardan kayıp kızın PKK’ya katılmak için evinden kaçtığı anlaşılmıştı.

XS
SM
MD
LG