Erişilebilirlik

Almanya'da Sosyal Yardım Sisteminin Degişmesi Talebi Tartışılıyor


Almanya'da Sosyal Yardım Sisteminin Degişmesi Talebi Tartışılıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, ülkesinde sosyal devlet anlayışının yeniden belirlenmesini istedi. Bakanın bu çağrısı, Alman kamuoyunu bölen tartışmalara yolaçtı.

Almanya’da toplam 6 milyon 700 bin kişi devletten sosyal yardım alarak geçiniyor, ülkede Hartz IV olarak tanımlanan yardımı alanların 1 milyon 700 biniyse çocuk. Söz konusu sosyal yardımı alabilmek için en az üç yıl işsizlik koşulu aranırken, yetişkinlere yardım olarak ayda 359 Euro, çocuklarına ise 287 Euro veriliyor. Ayrıca Hartz IV alanların kira giderleri de ödeniyor. 4 kişilik bir ailenin eline kira hariç 1000-1200 Euro para geçebiliyor. Yardımın Alman bütçesine yükü ise yıllık 40 milyar Euro civarında. Son olarak Federal Anayasa Mahkemesi'nin aldığı ve yardımın artırılması, çocuklara verilen paranın da yetişkinlerin düzeyinde olması yönünde aldığı karar, ülkede sosyal devlet anlayışının yeniden belirlenmesi tartışmalarını gündeme getirdi.

Tartışmayı başlatan ise, hükümet ortağı Hür Demokrat Parti FDP’nin Genel Başkanı ve Federal Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle oldu. Sosyal yardım alanları ‘çalışanların vergi paralarıyla geçinenler’ şeklinde tanımlayan Westerwelle, Almanya'da çalışan birinin eline Hartz IV'le yaşayandan daha az para geçmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Başta sendikalar ve muhalefet partileri olmak üzere gelen tepkilere aldırış etmeyen Westerwelle, ‘sosyal devlet anlayışında yeni başlangıç’ yapılmasından yana olduğunu da açıkladı.

Başbakan Angela Merkel Westerwelle’nin çıkışına mesafe koyarken, yapılan kamuoyu araştırmalarında Almanların çoğunun Westerwelle’nın talebini desteklediği saptandı. Sosyal yardım alanların yüzde 40’ı göçmen kökenli. Göçmen kökenlilerin en az yarısını da Türk kökenliler oluşturuyor. Çocuk sayısına bakıldığı zaman Türklerin oranı yüzde 60’lara doğru tırmanıyor, uzmanlar Hartz IV alan Türklerin sayısını 1 milyon olarak tanımlıyor. Sosyal devlet olgusu ile ilgili yeni bir başlangıç talebine destek verenler arasında Türklerin olması bu açıdan daha da dikkati çekiyor.

Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Meclisi milletvekili Özcan Mutlu ise Türkler arasındaki sosyal yardım alanların yüksek oranının nedenlerinin geçmişte aranması gerektiğini ve şimdiki tartışmaların yanlış olduğunu savunuyor.

Öte yandan liberallerin konuyla bağlantılı Federal Meclis oturumu düzenlenmesini talep etmesi, sosyal yardım tartışmalarının daha uzun bir süre devam edeceğini gösteriyor. Bu arada Westerwelle, açıklamalarına gelen eleştirilere ‘Almanya’nın sosyalistleşme yönünde gelişmesini isteyenler var’ şeklinde yanıt verdi ve sosyal yardım alanların sokaklarda kar kürüme işinde yada kamu yardım kuruluşlarında çalışmalarını istedi.

XS
SM
MD
LG