Erişilebilirlik

'Türkiye'de Eşcinsellere Yönelik Şiddet Olayları Sistematikleşiyor'


'Türkiye'de Eşcinsellere Yönelik Şiddet Olayları Sistematikleşiyor'

İnsan hakları örgütleri, Türkiye’de son dönemde eşcinsellere yönelik saldırıların artması üzerine yetkililerden önlem almasını istedi.

Son olarak İstanbul ve Antalya’da iki transeksüelin öldürülmesinden sonra aralarında İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nün de bulunduğu dört Türk ve yabancı insan hakları örgütü, eşcinsellere yönelik cinayet ve diğer şiddet eylemlerinin sistematik hale geldiğini savundu.

Dört örgütün hükümete gönderdiği ortak mektupta, Kasım ayından bu yana İstanbul ve Ankara’da en az sekiz transeksüelin cinayete kurban gittiği belirtildi. Bu kişilerin vahşice öldürüldüğüne dikkati çeken insan hakları örgütleri, olaylarla ilgili olarak kimsenin tutuklanmadığını da kaydediyor.

Örgütler, hükümete yaptıkları çağrıda, Meclis’ten eşcinsel ve cinsiyet değiştiren kişileri de kapsayacak bir ayrımcılık yasası çıkarması, eşcinsellere yönelik şiddet olaylarının istatistiklerinin tutulması ve polisle eşcinsel haklarını savunan gruplar arasında tutarlı bir iletişim mekanizması kurulmasını istedi.

XS
SM
MD
LG