Erişilebilirlik

Clinton İran'a Yaptırımların Devrim Muhafızlarını Hedef Almasını Savunuyor


Clinton İran'a Yaptırımların Devrim Muhafızlarını Hedef Almasını Savunuyor
<!-- IMAGE -->

Amerika Dışişileri Bakanı Hillary Clinton, İran’ın Devrim Muhafızlarını hedef alan yaptırımlara ağırlık vermek istediklerini söyledi. Clinton Devrim Muhafızları’nın İran’ın güvenlik, siyasi ve ekonomik kararlarına aşırı ölçüde karıştığını söyledi.

Dışişleri Bakanı, Devrim Muhafızları’nın ülkenin işlerine müdahalesi arttıkça İran’ın daha baskıcı ve saldırgan bir ülke haline geldiğini savundu. Clinton Haziran ayında, Cumhurbaşkanı Ahmedinejat’ın kazandığı tartışmalı seçimden sonra, iktidarın dini ve siyasi liderlerden Devrim Muhafızları’na geçmeye başladığına işaret etti.

İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki, İran’ın askeri bir diktatörlük haline geldiğini söyleyen Clinton’u eleştirerek, Irak ve Afganistan’da yaptığı işlerle Amerika’nın askeri diktatörlük haline geldiğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı ayrıca nükleer silah ürettiği takdirde, İran’ın Ortadoğu’da nükleer silahlanma başlatabileceğini kaydetti.

Clinton Cidde’deki Dar el-Hakma kız kolejinde yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer programının barışçı amaç taşıdığı yolundaki iddiasını kanıtlayamadığını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat Clinton’un konuşmasını ciddiye almadığını söyledi.

XS
SM
MD
LG