Erişilebilirlik

ABD Dışişleri Müsteşarı Burns Şam'da Esad'la Görüştü


ABD Dışişleri Müsteşarı Burns Şam'da Esad'la Görüştü
<!-- IMAGE -->

Amerika Dışişleri Bakanı’nın Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı William Burns bugün Şam’da Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüştü.

Burns, görüşmenin samimi bir ortamda geçtiğini söyledi, Esad’la ortak noktalarla bazı konulardaki görüş ayrılıklarını ele aldıklarını söyledi.

Barack Obama dün 2005 yılından bu yana ilk kez Şam’a bir Amerikan büyükelçisi atamıştı. Amerikalı diplomat Robert Ford’un Şam’da göreve başlayabilmesi için Senato’nun onayını alması gerekiyor.

Arapça bilen Ford halen Irak’taki Amerikan Büyükelçisi’nin yardımcısı olarak görev yapıyor.

Ford, 2006-2008 döneminde Cezayir’de büyükelçilik görevini üstlendi.

Beyaz Saray, Başkan’ın Suriye yönetimi ve halkıyla diyaloğu genişletmeyi amaçladığını bildirdi.
Amerika Şam’daki son büyükelçisini Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri’nin 2005 yılında suikast sonucu öldürülmesinin ardından Suriye’den çekmişti. Birçok Batılı ülke suikastten Şam hükümetini sorumlu tutuyor. Amerika Şam’ı Hamas ve Hizbullah gibi terör örgütlerini de desteklemekle suçluyor.

Burns Türkiye ve Azerbaycan'a da gidecek

Müsteşar Burns'un surie ziyareti sonrasında Türkiye'ye de gitmesi bekleniyor. William Burns, 18 Şubat'ta Ankara'da üst düzey yetkililerle Türk-Amerikan stratejik ortaklığını geliştirmeyi öngören ortak vizyon belgesi çerçevesinde temaslarda bulunacak.

Wılliam Burns, Türkiye’den Azerbaycan’a giderek 19 Şubat’ta Bakü’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le görüşecek. Sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle de biraraya gelecek olan Burns, görüşmelerinde ikili ilişkilerin önemini vurgulayacak.İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG