Erişilebilirlik

Tüberküloz Hastalığına Karşı Amansız Mücadele


Tüberküloz Hastalığına Karşı Amansız Mücadele
<!-- IMAGE -->

Tüberküloz dünyadaki hem en öldürücü hem de HIV-AIDS’den sonra her yıl en çok ölüme neden olan hastalık. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı yeni rapor, hastalığın titizce tedavi edilmesiyle 1995 yılından beri 36 milyon kişinin sağlığına kavuştuğunu ve 8 milyon ölümün de önlendiğini ortaya koyuyor.

2009 Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, tüberkülozla savaş programı olumlu sonuçlar verdi. Örgüt’ün Tüberkülozla Savaş Dairesi Müdürü Mario Raviglione şöyle konuşuyor: “Tedavi, teşhis ve denetleme programı sayesinde ölüm oranlarında azalma gördük. Tedavi olanların sayısı da arttı.”

2008 yılında 2 milyon 3 yüzbin kişi tüberküloz tedavisi gördü. Bu kişilerin yüzde 87’si sağlığına kavuştu. Bu oran 1995 yılına kıyasla yüzde 10 artış gösterdi. Tüberküloz ve AIDS karışımının tedavisinde de ilerleme kaydedildi. Tüberkülozlu hastaların üçte biri kadın. Bu rakam 2008’de 9 milyon 4 yüz bindi. Raviglione, “Bu kadın hastaların 700 bini hayatını kaybetti. Ana sağlığı ve kadın sağlığında genelde bir ilerleme kaydetmek istiyorsak tüberkülozla savaş önemli,” diyor.

Tüberkülozla mücadele programının karşılaştığı bir diğer zorluk da ilaca dayanıklı tüberküloz tipi. Hastalığı karantinaya alma önlemlerinin sınırlı olduğunu söyleyen Raviglione, “Her yıl yarım milyon ilaca dayanıklı vakayla karşılaşıyoruz. Bu vakaların yüzde 90’ı iyi tedavi edilemiyor,” diye konuşuyor. Raviglione hazırladıkları raporun tüberküloz vakalarında azalma olduğunu gösterdiğini ancak bu azalma oranının yavaş olduğunu belirtiyor. Dünyada milyonlarca kişinin sağlık hizmetlerinden yararlanması hala mümkün değil. Raviglione tüberkülozla savaş programının 2010 yılı bütçesinde 2 milyar dolarlık açık olduğunu ve bu durumun milyonlarca kişinin hayatını tehlikeye attığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG