Erişilebilirlik

Saldırılar Irak Halkının Kararlılığını Azaltamaz


Saldırılar Irak Halkının Kararlılığını Azaltamaz

Iraklı şiddet yanlısı aşırı gruplar, çoğunluktaki Şiilerle azınlıktaki Sünnileri karşı karşıya getirmek ve ülkeyi istikrarsızlığa sürüklemek için Kerbala’daki yıllık hac sırasında Şii sivillere bombalı intihar saldırıları düzenledi. Yüzü aşkın Şii hacı ölürken, yüzlercesi de yaralandı.

Burada esas hedef, 7 Mart’taki parlamento seçimleri. Çünkü Irak halkı biraraya gelir ve istedikleri temsili hükümeti seçmek için oy verirse, seslerinin duyulduğundan ve sorunlarına ilgi gösterileceğinden emin olursa o zaman ideolojik ya da dinsel ayrılıkları gözetmeksizin tüm Iraklılar için çalışacak bir hükümet seçmiş olacaklardır. Böyle bir hükümet altında Araplar, Kürtler, Süryaniler ve Türkmenler; Şiiler, Sünniler, Yezidiler ve Hristiyanların temsilcileri arasında diyalog mümkün olacaktır. Diyalog, görüşayrılıklarını uzlaştırır, eski rakipler arasında ortak zemin buldurur ve eski anlaşmazlıkları çözer. Diyalog, aşırı eğilimler, bölücü ve nefrete politikalara fırsat vermez.

Gerçek bir temsili hükümet dengelidir ve seçmenine yanıt verir; üyeleri temsil ettikleri halkın ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların nasıl karşılanacağını iyi bilir; böyle bir hükümet uzun bir dönemde oluşur, her yıl ve seçimden seçime yeniden düzenlenir; sürekli deneyimlerden öğrenir ve hareket halinde bir halkı yönetmenin güçlüklerini aşabilmek için değişime uğrar. Bu devamlı ilerleme isteyen bir iştir. Irak halkının kaybedecek zamanı yok. Böyle bir hükümet kurmak için çalışmaya devam etmek zorundalar. Amaçlarına ulaşmak için insanları öldüren kişilere bu süreci durdurma izni verilmemelidir.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, yaptığı yazılı açıklamada” Amerika geçen hafta Irak’ta Şii hacılara yönelik bombalı saldırıları kınamaktadır. Düşüncelerimiz ve dualarımız kurbanlar ve onların aileleriyle beraberdir. Dini bir törene giden erkek, kadın ve çocuklara saldırmak kınanmaya layıktır ve Irak’ta sağlanan ilerlemenin yerine şiddet ve yıldırma getirmeye çalışan teröristlerin manevi değerlerden yoksun bencilliğini sergilemektedir. Bu kişiler Irak halkının iradesini kırmayı başaramayacaktır. Iraklılar, demokrasi için verdikleri sözü tutmaya kararlıdır. Terör yapan bu kişiler için bundan iyi bir kınama olamaz” dedi.

XS
SM
MD
LG