Erişilebilirlik

11 Şubat Amerikan Basınından Özetler


Boston Globe Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesini sağlayacak protokolün tehlikeye girdiğini yazıyor. David L. Phillips imzalı makalede, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiği vurgulanıyor:

Türkiye ve Ermenistan, ilişkilerin düzelmesini sağlayacak tarihi bir fırsatı kaçırmak üzereler. Böyle bir duruda iki ülke de zarar görecektir. Protokolün onaylanması Türkiye açısından komşularıyla sorunları sıfıra indirme politikasının teyidi anlamını taşıyacak ve Avrupa Birliği adaylığını güçlendirecektir. Sınırın açılması, Ermenistan’ın dışlanmışlığını sona erdirecektir. Obama yönetimi, Amerika’nın da çıkarlarına zarar verecek bir diplomatik fiyaskoyu önlemek için elinden geleni yapmalıdır. Amerika, Irak’ta istikrarın sağlanması, Afganistan’da NATO’nun desteklenmesi ve İran’ın nükleer programının önlenmesi konularında Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyuyor. Böyle bir dönemde sürecin çökmesi sadece Amerika’nın prestijine değil, Türk-Amerikan ilişkilerine de zarar verebilir.

Washington Post İran İslam Devrimi’nin yıldönümünde muhalefetin yine sokak gösterilerine hazırlandığını belirtiyor. Gazete, Tahran’a uygulanacak yeni yaptırımların muhalefete güç verecek nitelikte olmasını istiyor:

Amerika, İran’daki muhalefete maddi ve manevi destek sağlayarak rejimi daha da zayıflatabilir. Yönetim bu yönde doğru bir adım attı ve Avrupa Birliği ile ortak bir bildiri yayınlayarak İran’dan kendi halkına karşı baskı uygulamaktan vazgeçmesini istedi. Eğer İran yönetimi muhalefetin gösterilerini yine şiddetle bastırmaya kalkarsa yeni adımlar da atılmalıdır. Amerika, sadece kınama ile yetinmemeli, Avrupalı müttefikleri gibi, başta Devrim Muhafızlarının komutanları olmak üzere şiddete başvuranlara yönelik yaptırımlar uygulamalıdır. Amerika, Hamaney rejimini iktidarda tutmak için şiddete başvuranları hedef alarak, diktatörlüğü reddeden İran halkına da bir mesaj vermiş olacaktır. Bu da, nükleer silah üretmek isteyen grupları daha da zayıflatacaktır.

New York Times Çin ile Amerika arasındaki ilişkilerin giderek gerginleştiğine dikkat çekiyor. Gazete, Obama yönetiminin Pekin’e karşı tavrını sertleştirmesini doğru buluyor:

Amerika ile Çin arasındaki ilişkilerde son dönemde soğuk rüzgârlar esiyor. Tayvan, Tibet, İran ve Çin’in kendi parasının değerini manipüle etmesi konularında yaşanan görüş ayrılıkları bunun en önemli nedenleri… Başkan Obama, haklı olarak Çin’in hem kendi halkına karşı hem de uluslararası politikada daha sorumlu biçimde hareket etmesini istiyor. Buna karşılık Çin, gelişmeleri abartılı bir şikâyetle karşılıyor. Pekin, giderek artan gücünün hem Asya’da hem de Batıda neden olduğu korku ve rahatsızlığı göz ardı ediyor. Amerikalı yetkililer, Çin’in ilişkileri daha da gerginleştirmek istemediğini düşünüyor. Yabancı uzmanlar ise Çin’in daha da sertleşmesinden kaygı duyuyorlar. Ancak böyle bir tavır, hiç kimseye fayda sağlamayacaktır.

USA Today istihdamı artırmak için işverenlere vergi indirimi uygulanması düşüncesini eleştiriyor. Gazete, istismara açık olan bu yaklaşımın sosyal güvenlik bütçesine de darbe vuracağını savunuyor:

Yeni işçi alacak firmalara vergi indirimi sağlamak, aslında birçok firmaya zaten yapacakları bir şey için ödül vermek anlamına gelir. Sağlık gibi bazı sektörlerde zaten çalışan sirkülasyonu fazladır. Buna karşılık finans gibi sektörlerde ise yeni eleman alımına az rastlanır. Yeni işçi almak için hangi şirketlerin teşvike ihtiyaç duyduğunu saptamak ise imkansız derecesinde zordur. Bankaların kurtarılması ve 862 milyar dolarlık teşvik paketi, ekonomiyi depresyondan kurtardı. Şimdi tam da ekonomi düzelmeye başlamışken, kronik bütçe açığına odaklanmak en doğru tavır olacaktır. Aldatıcı bir vergi indiriminin ise buna bir faydası olmayacaktır.

XS
SM
MD
LG