Erişilebilirlik

Afganistan'da Haşhaş Ekimi Hala Ciddi Bir Sorun


Birleşmiş Milletler, Afganistan’da, bu yılki haşhaş mahsülünde artış beklenmediğini, hatta kötü hava şartları nedeniyle, afyon üretiminin azalabileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler’e göre dünya Afyon üretiminin yüzde 92’si Afganistan’da yapılıyor. Afganistan’ın yanısıra, daha sınırlı miktarda, Türkiye, Mısır, İran ve Hindistan’da da afyon üretiliyor.

Ağdalı bir bitki sütü olan afyon, henüz olgunlaşmamış haşhaş kapsüllerinin çizilmesiyle elde ediliyor. Kahverengi, keskin kokulu, acı ve yakıcı olan bu bitki sütünde başta morfin ve kodein olmak üzere en az 25 farklı alkaloit var. Afyon aynı zamanda eroinin hammaddesi.

Birleşmiş Milletler, Afganistan’da uzun süredir haşhaş ekimini azaltmak ve yerine başka ürünler yetiştirilmesini sağlamak için çalışıyor. Afgan güvenlik kuvvetleri de uyuşturucuyla mücadele programı çerçevesinde afyon kaçakçılığı ve eroin imalatını önlemeye çalışıyor. Askeri operasyonlarda şimdiye kadar eroin yapımında kullanılan çok miktarda kimyasal madde ele geçirildi, birçok uyuşturucu laboratuvarı imha edildi.

Birleşmiş Milletler Suç ve Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nden Angela Me’ye göre, örgütün Afgan çiftçiler arasında yaptığı araştırma haşhaş ekim alanının azalmadığını gösterdi.

Angela Me, çiftçilere bu yıl ne ektiklerinin sorulduğunu ve cevabın geçen yılkinden farklı olmadığını söyledi. Sözcü, haşhaş ekilmeyen illerin sayısının da aynı olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler yetkilisi, 34 ilden 17’sinde haşhaş üretimi yapılmadığını, 8’inde de hasadın cok düşük olduğunu kaydetti. BM, haşhaş ekiminin son iki yıl içinde üçte bir oranında azaldığını tahmin ediyor. Örgütü kaygılandıran tek şey geçen yıl haşhaş ekimi yapılmayan 3 ilde bu yıl ekim yapılması. Angela Me, tahıl fiyatlarının düşmesinin köylüleri haşhaş ekmeye zorladığını tahmin ediyor:

Buğday gibi geleneksel tahıl ürünlerinin fiyatının bu yıl önemli ölçüde düştüğünü hatırlatan Me, köylülerin geçinebilmek için haşhaş ve hintkeneviri gibi yasak ürünler yetiştirdigini söylüyor.
Afgan hükümetinin bir araştırmasına göre, güvenlik sağlanamayan köylerin yüzde 80’ninde haşhaş ekiliyor. Güvenlik içinde yaşayan köylerdeyse bu oran yüzde 10.

Birleşmiş Milletler Suç ve Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi Sözcüsü Angela Me, “Afgan haritasına bakıldığı zaman, güvenlik sorunu yaşanan bölgelerle haşhaş ekiminin en yoğun olduğu bölgelerin aynı bölgeler olduğunu fark etmemek imkansız!” diyor. Afganistan’da ekimin en yoğun olduğu bölge, en kanlı şiddet eylemlerine sahne olan güneydeki Helmand ili. BM yetkilileri, Afgan afyonunun yüzde 60'ının Helmand'da üretildiğini tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler Suç ve Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi ve Dünya Bankası, Kabil hükümetinin afyon üretimiyle mücadelede başarılı olamadığını açıklamıştı. Ortak raporda uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelenin yolsuzluk nedeniyle aksadığı, siyasi bağlantıları olan güçlü uyuşturucu tüccarlarıyla baş edilemediği belirtiliyordu.

Afyon ticareti ve uyuşturucu madde kaçakçılığı sadece yoksul çiftçilerin değil aynı zamanda Taleban ve El Kaide’nin de en önemli gelir kaynaklarından biri.

XS
SM
MD
LG