Erişilebilirlik

Toyota Araçlarında Fren Sistemi Arızası


Amerikalı yetkililer Toyota'nın popüler Corolla modelinin direksiyonuyla ilgili şikayetleri inceliyor. Dünyanın en büyük otomobil üreticisi, milyonlarca aracı, gaz pedalındaki arıza nedeniyle geri çekmişti. Toyota yetkilileri fren pedalına ilişkin bir başka sorun nedeniyle 400 bin hibrid aracı daha geri çekiyor. Bu araçların arasında çok satılan Prius modeli de var.

Dünyanın en büyük otomobil firması, üstüste gelen utanç verici sorunlarla karşı karşıya. Geçen hafta şirketin başkanı Akio Toyoda bir arıza duyurusu daha yaptı:

"Dört ayrı modelle ilgili olarak arıza çağrısı yaptık. Bu modeller Prius, Prius hybrid, Sai ve HS250h."

Böylece Toyota'nın geri çektiği araç sayısı 8 buçuk milyona çıktı. Toyota’nın popüler Camry ve Highlander modelleri gaz pedalı takılması yüzünden geri çağrıldı.

Toyota’nın 400 binden fazla Prius ve Lexus modellerinde hatalı fren sistemi var. Prius hibrid ve Lexus modelleri Avrupa, Amerika ve Japonya'da satılıyor. Hong Kong'daki araba bayii Ted Laud fren sisteminin basit bir tamir gerektirdiğini söylüyor:

"ABS fren sisteminde basit bir tamir gerekiyor. Bu tamir bir saatte hallolur."

Bazı müşteriler Toyota'yı sorunu çözmekte yavaş davranmakla suçluyor. Juan Romero geçen yıldan beri sorun yaşadığını ve neredeyse bir yayayı ezdiğini söylüyor:

"Araba durmayınca az kalsın yoldan geçen adama çarpıyordum. Bana ağzına geleni söyledi."

Toyota, gazeteler, internet ve televizyon aracılığıyla özür ilanları yayınlıyor. Ancak Asya Otomotiv Gazetesi'nden Hans Greimel Toyota'nın itibarını kurtarmak için belki de geç kaldığını söylüyor:

"Prius Toyota'nın çevreye saygılı imajının yaratıcısıydı. Bu modelin arıza krizine dahil olması Toyota'nın imajı için ağır bir darbe."

Bazı uzmanlar son krizin şirketin kredi notunu düşürebileceğini söylüyor. Akio Toyoda şirketinin daha iyi hale geleceğinden emin. Toyoda önümüzdeki hafta şirketin Amerika'daki fabrikalarını ziyaret etmeye hazırlanıyor:

"Toyota'da çalışan herkes bu soruna işbirliği içinde çözüm arayacak. Müşterilerimizin güvenini kazanmak için elimizden gelen herşeyi yapacağız."

Amerika Ulaştırma Bakanlığı Toyota'nun kalite kontrol sürecini soruşturuyor. Böylece şirketin soruna çözümde hızlı davranıp davranmadığı belirlenecek. Toyota'nın Amerika'daki üst düzey yöneticisi Kongre'de de Temsilciler Meclisi üyelerinin sorularını yanıtlayacak.


XS
SM
MD
LG