Erişilebilirlik

Obama: 'İran'a Yaptırım Kararı Yolda'


Başkan Barack Obama, İran’a karşı ek yaptırım uygulanması için uluslararası çabaların hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi. Obama’nın açıklaması İran’ın yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum üretimine başlamasını izliyor.

Beyaz Saray’da açıklama yapan Obama, İran hükümetine yapılan bütün çağrıların görmezden gelindiğini vurguladı.

İran tıbbi nükleer reaktörde kullanmak üzere elindeki uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmeye başladığını açıklamıştı.

Tahran nükleer programının barışçı amaçlar taşıdığını savunuyor. Batılı devletler ise İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalışmasından kuşkulanıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına uymayarak uranyum zenginleştirme programına son vermeyen İran şu ana kadar üç kez yaptırım kararı alındı.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Nikolai Patrushev, İran’ın uranyum zenginleştirme kararının nükleer programının barışçı amaçlar taşıdığı konusunda kuşkuları arttırdığını açıkladı. Rusya İran’a ek yaptırım uygulanması konusunda isteksizdi, ancak son zamanlarda bu konuda daha sert bir tutum benimsemeye başladı.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu İran’a karşı derhal “felç edici yaptırımlar uygulanması” çağrısında bulundu. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad daha önce İsrail’in haritadan silinmesi çağrısında bulunduğu gerekçesiyle Tel Aviv hükümeti İran’ın nükleer programı konusunda kaygılı.

Birleşmiş Milletler İran’ın elindeki düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumu ihtiyaç duyduğu nükleer yakıt karşılığında takas etmeyi önermişti. Ancak Tahran hükümeti bu teklifi kabul edip etmeyeceği konusunda karışık mesajlar verdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Daimi üyesi olan Çin, sorunun diyalog yoluyla çözülmesi çağrısında bulundu.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Tahran’ın nükleer programıyla ilgili görüşmelerde bulunmak üzere gelecek hafta İran’a gidiyor.


XS
SM
MD
LG