Erişilebilirlik

Toyota Zedelenen İmajını Tamir Etmeye Çalışıyor


Toyota’nın dünya çapında 8 milyondan fazla aracı sorunlu gaz pedalı nedeniyle geri çağırmasının ardından şirketin araçlarının güvenliği konusunda hem Amerikalıları hem de dünya kamuoyunu ikna çalışması sürüyor.

Ulaştırma Bakanı Ray LaHood, geri çağırma konusunda Senato’ya bilgi verdi. LaHood, “Tavsiyem, sürücülerin bu araçları kullanmaktan derhal vazgeçmesi. Hemen aracınızı Toyota bayiine götürün çünkü bu sorunu çözmekle yükümlüler” dedi.

LaHood, daha sonra hatalı konuştuğunu söyleyerek açıklamalarını değiştirdi ama bu Toyota hisselerinin değer kaybetmesine engel olamadı.

Üst düzey yöneticiler geri çağırmanın şirkete maliyetinin ne olacağından emin değil. Ancak Toyota Başkan Yardımcısı Shinichi Sasaki, ilk tahminlerden farklı olabileceğini söylüyor.

Sasaki, “Bu beklenmedik birşeydi. Hiçbir zaman müşterilerimizde bu kadar endişe uyandırmamıştık. Sorunun büyüklüğü yüzünden satışlarımızın düşebileceğinden kaygılanıyoruz” diyor.

Satışlardaki kaybın Toyota’ya haftada 150 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor. Ancak sektör uzmanlarından Hans Greimel, uzun vadeli zararın daha yüksek olabileceğini söylüyor:

“Toyota’yı rakiplerinden ayıran kusursuz kalitesiydi. Şimdi bu imaj zarar gördü.”

XS
SM
MD
LG