Erişilebilirlik

ABD'de İşsizlik Raporu Bugün Açıklanıyor


Amerika’da işten çıkartılanların sayısı geçen ay da yükseldi. Toplam işsizlik raporunun ise bugün açıklanması bekleniyor. Ekonomistler bu raporda da bir düzelme beklemiyor.

Amerikan iş piyasasıyla ilgili en son rapor, işverenlerin yeni işçi almak yerine eski işçileri daha çok çalıştırdığını gösteriyor. İşsizlik yardımı için başvuranların sayısının bir hafta öncekinden 8 bin artarak 480 bine yükseldiği görüldü. Geçen yıl, aylık işsiz sayısı 700 bine kadar çıktıktan sonra son aylarda inişe geçmiş gözüküyordu. Ancak son dönemde haftalık işsiz sayılarında yeni bir tırmanış var. Fransız Societe Generale’in Amerika konusundaki baş ekonomisti Stephen Gallager, bir televizyon programında, bu eğilimin kaygı verici olduğunu söyledi.

Gallager , “Son haftaların rakamları, yüksek işsizlikten kurtulduğumuzu göstermiyor. Ben işlerin açılacağını tahmin ediyorum, fakat bu istediğimiz kadar çabuk olmayabilir,” şeklinde konuştu.

Çalışma Bakanlığı bugün Ocak ayına ait işsizlik ve çalışma raporunu yayınlayacak. Aralık ayında yüzde 10 olan işsizlik oranında, ekonomistler fazla bir değişiklik beklemiyor. Gallager da, inatla devam eden işsizlik rakamında büyük bir düzelme olacağını gösteren hiçbir belirti olmadığına işaret ediyor. Uzman, “İşini kaybedenlerin sayısında haftalık 400 bin rakamının, güvenilir bir şekilde aşağı inmesini bekliyoruz, fakat bu noktaya henüz gelemedik,” diyor.

Çalışan Amerikalılar’ın sayısı artmıyor aksine düşüyorsa, o halde geçen yılın son üç aylık diliminde Amerikan ekonomisi yıllık yüzde 5,7 oranındaki bir büyümeyi nasıl gerçekleştirebildi? Bunun basit bir yanıtı var: Çünkü şirketler, ellerindeki işçilerden daha fazla verim almanın yollarını buldu. İşçi başına yaratılan ekonomik değer, yani verimlilik, geçen yılın son üç aylık diliminde yüzde 6’nın üzerinde artış gösterdi.

Verimin yükselmesi, durgunluktan kurtulmaya çalışan Amerika için iyi mi yoksa kötü müdür? Bunun, biri iyi diğeri kötü, iki yanıtı var. İşçinin verimi yükselirse şirketler ücretleri artırır ve bu da, tüketici harcamalarını yükseltir. Verimliliğin yükselmesi şirketlerin yeni işçi almasını engeller ki bu da, durgunluk sona erdikten sonra bile, yüksek işsizliğin devamına yol açar.

Ticaret Bakanlığı dün ayrıca fabrika siparişlerinde yüzde 1’lik artış olduğunu açıkladı.

Başka bir özel araştırma da Amerika’da perakende satışlar da geçen ay küçük bir artışa işaret ediyordu.

XS
SM
MD
LG