Erişilebilirlik

Dünya İran'ın Açıklamalarına İhtiyatlı Yaklaşıyor


Dünya liderleri İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, uranyumu ülke dışında zenginleştirmeyi kabul edebilecekleri yolundaki açıklamasını ihtiyatla karşıladı.

Amerikalı yetkililer bu açıklamanın, İran’ın tutumundaki bir değişikliği mi yansıttığı, yoksa yeni yaptırımları önlemek için mi yapıldığının açık olmadığına işaret ediyor. Amerika Dışişleri Bakanlığı İran’ın, kendisine önerilen planı kabul ettiğini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na bildirmesini istiyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, İran’ın Uluslararası Atom Enerji Dairesi tarafından hazırlanan öneriyi kabul etmesini memnunlukla karşılayacaklarını söyledi.

İngiltere açıklamayı olumlu bir işaret olarak nitelerken, Almanya İran’ı Enerji dairesiyle temasa geçmeye ve geçen Ekim ayında önerilen planı resmen kabul etmeye çağırdı.

Ahmedinejad, dün düşük düzeydeki uranyumu zenginleştirmek üzere dışarı göndermenin İran için bir “sorun” oluşturmadığını söylemişti.

Plan, İran’ın elindeki uranyumun yüzde 70’ini Fransa ve Rusya’ya göndermesini ve karşılığında Tahran’daki nükleer araştırma reaktörü için yakıt almasını öngörüyor. İran, uranyumunun hepsini geri alamayacağı kaygısıyla öneriyi kabul etmek istemiyordu.

XS
SM
MD
LG