Erişilebilirlik

Bağış: 'AP Raporunu Çok Ciddiye Almayalım'


Avrupa Birliği’yle müzakerelerde ciddi bir durgunluk yaşanırken Başmüzakereci Egemen Bağış bir kez daha Brüksel’deydi. Bağış’ın bu kez temaslarında odaklandığı ana nokta önümüzdeki hafta Avrupa Parlamentosu’nda onaylanacak olan Türkiye raporundaki bazı olumsuz unsurlardı.

Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye raporu Ankara’da önemli düzeyde rahatsızlık yaratmış durumda. Rahatsızlığın ana kaynağını ise Kıbrıs’la ilgili ifadeler oluşturuyor. Başmüzakereci Egemen Bağış da bu konuda duyulan rahatsızlığı Oomen-Ruijten’e ilk ağızdan iletti. Bağış’ın girişimlerinin yüzde yüz etki yaratması ve Ankara’nın metinden tam anlamıyla memnun kalmasının sağlanması mümkün değil. Bağış da bunun bilincinde: “Netice ne olursa olsun politize edilmiş bir rapor olacak. Bizim hoşumuza giden bir rapor da olsa o raporun sonuçta parlamento içerisindeki siyasi grupların hassasiyetlerine göre biçimlendirildiğini hepiniz biliyorsunuz. Ben bu raporu çok da fazla ciddiye alma taraftarı değilim.”

Bağış, “Türkiye’nin AB süreci için Kıbrıs’ı, Kıbrıs için de AB’yi feda etmeyeceğini” de sözlerine ekledi.

Brüksel’in Türkiye’den önemli beklentilerinden birini de içinde AB paketi de bulunan bir anayasa değişikliğine gidilmesi oluşturuyor. Bağış da yeni bir anayasadan yana olanlardan ancak bu konudaki çalışmaların mevcut durumundan memnun değil: “Bugünkü anayasa bir mıknatıs gibi Türkiye’yi geriye doğru çekiyor. Türkiye’nin gerçekten çağdaş, evrensel standartlarda bir anayasaya ihtiyacı olduğu artık Türkiye’nin her kesimi tarafından dile getiriliyor. Ama bununla ilgili ne yapılıyor derseniz fazla bir şey yapıldığı yok.”

Bağış bu durumun sorumlusu olarak muhalefeti gösterirken bütün siyasi partilerin birer anayasa taslağı hazırlaması çağrısında bulundu.

Ciddi bir durgunluk içinde olan müzakere sürecinde açılan başlıklar her iki kesim tarafından “sürecin devam ettiğinin kanıtı” olarak görülüyor. Bağış, içinde bulunduğumuz dönemde üzerinde çalışılan başlıkları şöyle sıraladı: “Vallahi biz gıda güvenliği, rekabet ve kamu alımları fasılları üzerinde ciddi çaba sarfediyoruz.”

AB Komisyonu, 2010’un ilk yarısında en az bir başlık açılması için yoğun çaba sarfederken AB Dönem Başkanı İspanya, kendi döneminde 3-4 başlık açılabilecepği iddiasında. AB kaynakları ise bu sayının abartılı olduğu görüşünde. 2 başlığın açılmasının bile sürpriz olacağı da sıkça dile getirilen söylemler arasında.

Güven Özalp'in haberini sağ üst köşedeki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG