Erişilebilirlik

Siyah Amerikalılar Obama'ya Güveniyor


Yeni araştırmalara göre siyah Amerikalılar, son 25 yılda Amerika’da ırk ilişkilerinin büyük ölçüde iyileştiğini düşünüyor. Siyah Amerikalılar’ın umutlu ve iyimser olmasında Barack Obama’nın başkan seçilmesi büyük rol oynadı.

Nicole Cunningham, güney eyaletlerinden Georgia’da büyümenin zorluklarını unutamıyor.

Irkçılık, okullarda ırk ayrımcılığı ve Ku Klux Klan örgütünün nefret duygularını körüklediği yıllarda büyüyen Cunningham, bir siyahın ilk kez başkan seçilmesiyle devrin değiştiğini söylüyor.

Nicole Cunningham şunları anlatıyor: “Barack Obama başkanlık yemini ederken aklıma beşinci sınıftayken Ku Klux Klan’ın okulumda gösteri yapması ve siyah öğrencilerin dışarıya çıkarılmasını istemeleri geldi. O yıllardan beri çok ilerleme kaydettik.”

Eşi gibi subay olan Cunningham, iki çocuğunu geçen yıl Ocak ayında Obama’nın tarihi yemin töreni için Washington’a getirmiş.

11 yaşındaki Tarık Cunningham, “Obama ilk siyah başkan olduğu için gururluyum. Amerika’da siyah bir başkan olması fikrine sıcak bakmayanlar var ama Obama, yılmadan yoluna devam etti,” diyor.

11 yaşındaki Gwen Cunningham, “Duygu yüklü bir gündü. Başımı kaldırıp ona baktığımda bana benzeyen birini gördüm,” diyerek heyecanını dile getiriyor.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre Amerikalı siyahların durumunun son 5 yıl içinde düzeldiğini düşünenlerin sayısı, 2007’ye oranla iki kat arttı. İyimser düşünenlerin sayısı, 1984’ten beri en yüksek seviyeye çıktı. Pew Araştırma Merkezi ayrıca siyah Amerikalılar’ın büyük çoğunluğunun, Obama’nın başkan seçilmesiyle Amerika’da ırk ilişkilerinin düzeldiğine inandığını belirledi. Julian Bond Medeni haklar savunucusu.

Bond, “Amerika’da ırk ilişkilerini çok uzun yıllar önce iyileştirmemiz gerektiğini söyleyebilirsiniz. Ancak bunun için belki de doğru kişiyi ve doğru anı beklememiz gerekiyordu. Hakikaten de doğru anı ve doğru kişiyi bekledik ve ilişkilerin gelişmesi büyük çabalardan sonra gerçekleşti,” diyor.

Obama’nın yemin töreni, yeni başkanın göreve başlamasından çok daha fazlasını temsil ediyor. Obama’nın başkanlığı, Cunninghamlar gibi birçok siyah için sınırsız fırsat demek.

Virtus Cunningham, “Obama’nın başkanlık yemini ettiğine tanık olduktan sonra, çocuklarıma her istediklerini başarabileceklerini, artık eski engellerin kalktığını anlatıyorum, kendilerini istedikleri kadar geliştirebileceklerini söylüyorum,” diye konuşuyor.

Yeni nesil Cunninghamlar için bir siyahın başkan seçilmesi şimdiden etkisini gösteriyor.

Gwen Cunningham, “Ben de başkanlık yarışına girebilirim. Siyah bir Amerikalı olarak ben de ilk kadın başkan olabilirim,” diyor.

Obama’nın seçilmesine sevinen Cunninghamlar başkanın birçok sorunla karşı karşıya olduğunun da farkında.

Nicole Cunnigham, “Hayat devam ediyor. Hala çok heyecanlıyız ve başkana başarı diliyoruz,” diye konuşuyor.

Eşi Vurtis Cunningham da “Karşısında çok sorun var. İşi çok zor,” diyor.


XS
SM
MD
LG