Erişilebilirlik

ISAF Birlikleri Yanlışlıkla 4 Afgan Askerini Öldürdü


Afganistan ve NATO yetkilileri koalisyon güçlerinin düzenlediği hava saldırısında yanlışlıkla dört Afgan askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Yetkililer, birliklerin düşman sanarak birbirlerine ateş açtıklarını söyledi.

Olayla ilgili olarak yapılan ön soruşturmada ilk ateşin Afgan Ulusal Ordusu’na ait bir kontrol noktasından geldiği belirlendi. Afganistan Savunma Bakanlığı, dört askerin ölümüyle sonuçlanan kazayı kınadı ve sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılmasını istedi.Koalisyon güçleri adına açıklama yapan Tuğgeneral Eric Tremblay da olayı ‘son derece üzücü’ olarak niteledi. Sözcü Afgan ve koalisyon güçlerinin operasyonları eşgüdümlü yürütmek için elerlinden gelen her çabayı gösterdiklerini kaydetti. Olayla ilgili olarak hem Afganistan hükümeti hem de ISAF komutanlığı ortak bir soruşturma yapacak.

Dört Afgan askerinin öldüğü olay, Wardak vilayetinde meydana geldi. Bir gün önce de aynı yerde, Afgan bir tercüman iki Amerikan askerini vurarak öldürmüştü. Tercüman olay yerinde bulunan üçüncü bir Amerikan askeri tarafından öldürüldü. Tercümanın, siyasi bir amaç taşımadığı, çalışma koşullarıyla ilgili rahatsızlığı nedeniyle saldırıyı düzenlediği sanılıyor.

XS
SM
MD
LG