Erişilebilirlik

Çin'den ABD'ye Nota


Çin, Amerika’nın Tayvan’a silah satışını protesto etmek amacıyla bazı diplomatik adımlar atmaya başladı. Pekin hükümeti bu çerçevede Amerika’yla her türlü askeri değişim programlarının ve güvenlik görüşmelerinin askıya alındığını açıkladı. Pekin ayrıca, Tayvan’a silah satacak Amerikan firmalarına yaptırım uygulanabileceği tehdidinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı’nın Xinhua resmi haber ajansında yayınlanan sert açıklamasında silah satışının Amerika’yla Çin arasındaki uluslararası ve bölgesel işbirliğini olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

Amerika’nın Pekin Büyükelçisi Cumartesi günü Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak silah satışı konusunda nota verildi. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı He Yafei, büyükelçiyle görüşmesi sırasında, ulusal güvenliklerini tehdit ettiği gerekçesiyle 6,4 milyar Dolar’lık silah satışının iptal edilmesini istediklerini söyledi.

Amerika Savunma Bakanlığı Cuma günü 60 kadar Blackhawk helikopteri, Patriot füzeleri, radar sistemleri ve iletişim ekipmanının Tayvan’!a satılabileceği yolunda Kongre’ye bilgi verdi. Tayvan, Amerika’dan F-16 uçakları da istiyordu ancak bu isteği kabul edilmedi.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada Tayvan’a silah satılması kararını savundu. Bakanlık Sözcüsü Laura Tischler silah satışının bölgenin güvenlik ve istikrarını koruma amacı taşıdığını söyledi.

Amerika Tayvan’a kendisini savunması için yardım taahhüdünde bulunmuştu. Ancak bununla birlikte Washington, Tayvan ile Çin’in aralarındaki sorunu barışçı yollardan çözmelerini istiyor. Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını tanımıyor ve Tayvan yönetimi bu iddiayı resmi platforma çekmeye çalışırsa askeri güce başvuracağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG