Erişilebilirlik

Almanya AB'nin En Kalabalık Ülkesi


Avrupa Birliği’nin 27 ülkesinin toplam nüfusu 1 Ocak 2010 itibariyle ilk kez 500 milyon sınırını geçti. İstatistiklere göre birlik üyeleri arasında Almanya 81 milyon 700 binle Avrupa Birliği’nin en kalabalık ülkesi. Almanya göçmen nüfus açısından da Avrupa Birliği’nde bir numara.

Almanya, yeniden birleşmeden, yani 1990’dan bu yana büyük bir farkla Avrupa Birliği’nin en yoğun nüfusu olan ülkesi. Alman toprakları üzerinde, yaklaşık beşte biri eski Doğu Almanya topraklarında olmak üzere, son verilere göre 82 milyon 300 bin insan yaşıyor. Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı rakamlar, Almanya’da göçmen sayısının ABD, Kanada ya da Avustralya gibi klasik göç ülkelerinde olduğundan bile çok yüksek olduğunu gösteriyor ve bu sayı ortalamada artmaya devam ediyor. Ülkede 8,3 milyondan fazla göçmen yaşıyor. Bu rakam, nüfusun yüzde onunu oluşturmakta. Bu rakamın üstüne 2 milyon kadar Alman vatandaşlığına geçen eski yabancılar ve 5 milyon kadar Alman asıllı göçmen ekleniyor, yani sonuçta Almanya’da göçmen kökenli yaklaşık 15 milyon kişi yaşıyor; Göçmenler arasında Türk vatandaşları 2,2 milyon kişiyle en büyük grubu oluşturuyor. Alman vatandaşlığına geçen Türk sayısı ise 700 bin civarında. Bu arada son yıllarda Alman vatandaşlığa geçenlerin sayısının yüzde 2000 yılı rakamlarıyla kıyaslandığında yüzde 55 oranında gerilediği de tespit edilmiş. Almanya Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı´ndan Cem Şentürk bunu 11 Eylül terör eylemleri sonrasında oluşan atmosferle açıklıyor.

Bu arada Almanya’daki Türk kökenlilerin yarısının Türkiye’den geldiği, diğer yarısının ise Almanya’da doğduğu da istatistiklerin ortaya çıkardığı yeni bir sonuç. Göçmen kökenli nüfusun yaş ortalaması 34,4 iken, Almanlarda bu ortalama 45,3. Buna karşılık eğitim ve mesleki kalifikasyon açısından göçmenlerin durumu pek olumlu bir resim vermiyor. Göçmenler arasında genel bir okul diploması olmayanların oranı 14,2, Almanlarda yüzde 1,8. Herhangi bir mesleki kalifikasyonu olmayan göçmenlerin oranı yüzde 44,3’e karşılık 19,9, işsizlik oranı ise göçmenlerde yüzde 12,4, Almanlarda yüzde 6,6 seviyesinde. Türk Alman Sanayi Odası 2. Başkanı Nihat Sorgeç, özellikle Türkleri etkileyen bu durumu eğitim alanındaki eksikliklerle açıklıyor.

Öte yandan AB’nin en kalabalık nüfuslu ülkeleri listesinde Fransa 65,4 milyon ile ikinci sırada yer aldı. Birleşik Krallık 62 milyon ile üçüncü sırada bulunuyor.

Cem Dalaman'ın haberini sağ üst köşedeki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.


XS
SM
MD
LG