Erişilebilirlik

Sanger: 'Başkan Obama Halkın Mesajını Aldı'


Başkan Obama birinci yılını doldururken halktan gördüğü destek oranı düştü. New York Times gazetesi Beyaz Saray muhabiri David Sanger, Başkan Obama’ya yönelik eleştirileri, göreve çok büyük beklentilerle başlamış olmasıyla açıklıyor.

Sanger, dönemi, 1933’de Franklin Roosevelt’in zamanına benzetiyor, Obama’nın devraldığı iç ve dış sorunların hiçbirinin çözümü kolay konular olmadığına dikkati çekiyor. Pulitzer ve birçok basın ödülü almış olan David Sanger, Obama’ya oy verenlerin, başkan olduktan sonra seçim kampanyasında söz verdiği gibi ekonomik krize hemen çözüm bulmasını, konuşmalarını yanlış anlayarak Irak ve Afganistan’dan asker çekmesini beklediğini, bunları yapamadığı için de en sadık destekçilerinin bile hayal kırıklığı yaşadığını söylüyor.

Başkan Obama’ya gösterilen destek son Gallup araştırmasına göre, bir yıl içinde yüzde 68’den yüzde 50’ye düştü. Demokrat Parti’nin kalesi sayılan Massachusetts eyaletinde Ted Kennedy’nin sandalyesini doldurmak için yapılan senatörlük seçimini Cumhuriyetçi Scott Brown’ın kazanması, bu hayal kırıklığına bağlanıyor.

New York Times Beyaz Saray muhabiri David Sanger, Demokrat Parti’nin Kasım’daki ara seçimlerde de oy kaybına uğrayabileceğini söylüyor. Sanger, seçmenin Obama’ya bir orta yol bulması için güçlü bir mesaj gönderdiğini Başkan’ın da bu mesajı aldığını belirtiyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG