Erişilebilirlik

START Müzakereleri Önümüzdeki Ay Başlayacak


Amerika ve Rusya stratejik nükleer silah stoklarının azaltılmasını öngören yeni bir anlaşma yapılması için önümüzdeki ay müzakerelere başlıyor. 1991 yılında yapılan Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması (START) Aralık ayında yürürlükten kalkmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov tarafların şu ana kadar yapılan görüşmelerde önemli ilerleme kaydettiklerini, Şubat ayında yeniden başlayacak görüşmelerde yeni anlaşmanın ayrıntılarını ele alacaklarını söyledi.

Washington'da bir açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi söcüzü Mike Hammer da Amerika'nın görüşmelerden memnun olduğunu bildirdi. Hammer, Ulusal Güvenlik Danışmanı Orgeneral James Jones ve Amerika Genelkuramay Başkanı Oramiral Mike Mullan'ın Moskova'da Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Nikolai Makarov'la iki gün süreyle görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Başkan Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev nükleer başlık stoklarının sayısının 1500 - 1675 arasında sınırlandırılması konusunda uzlaşmaya varmıştı.


XS
SM
MD
LG