Erişilebilirlik

Almanya'da Türkler'in Uyum Sorununa Çözüm Arayışı Sürüyor


Almanya’da yıllardır gündemde olan Türkler’in uyum sorunu için çözüm arayışı devam ediyor. Federal Hükümet kamu kurumlarında Türk ve diğer göçmenlerin istihdamını artırmak için kota uygulayacağını açıkladı.

Almanya’daki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan göçmen kökenlilerin sayısının artırılması için ‘göçmen kotası’ uygulamaya konulması Türk lobisinin uzun süredir talepler listesinde yer alıyor. Hükümetin, kamuda çalışan göçmen kökenlilerin sayısının artırılması yönünde verdiği olumlu mesaj bu açıdan bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

Federal Hükümetin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer göçmen memurların ikinci dilleri ve farklı kültürleri ile bürokrasi ve kamuoyu için de kazanım olacağını belirtmiş, ayrıca okullarda göçmen kökenli öğretmen ve eğitimci sayısının da artırılması ise gençlere yönelik uyum çalışmalarının ivme kazanacağını savunmuştu. Şu anda kamu sektöründe çalışan göçmenlerin oranı Almanya genelinde yüzde dört olarak tanımlanıyor, ancak Frankfurt, Münih ve Berlin gibi göçmen oranı yüksek kentlerde bu oranın yüzde 10 civarında olduğu biliniyor. Bundan önceki yıllarda yüzde 10 oranında kota talebini gündeme getiren Türk sivil toplum örgütleri Federal Hükümetin bu bağlamdaki açılımına destek verdi.

Almanya Türk Toplumu Derneği kota uygulaması ile göçmen kökenlilerin ülkede karşılaştığı ayrımcılığın azalabileceğini duyurdu. Almanya’da kamu alanında 1980li yıllarda uygulamaya alınan kadın kotasının eşitlik alanında büyük katkısı olduğu biliniyor. Federeal Parlamento Yeşilller milletvekili Mehmet Kılıç, hükümetin girişiminin somutlaştırılmasını ve hızla yaşama geçirmesini talep ediyor.

Federal Hükümetin bu konudaki planını önümüzdeki aylarda netleştirmesi bekleniyor. Almanya'da kamu hizmetlerinde toplam 4 milyon 500 bin kişi görev yapıyor.

Cem Dalaman'ın haberini sağ üst köşedeki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.


İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG