Erişilebilirlik

Amerikalılar'ın Çoğu İslam'a Olumsuz Bakıyor


Gallup Müslüman Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre Amerikalılar Müslümanlar’a karşı Hristiyan, Budist ya da Yahudiler’e karşı olanın iki katı daha fazla olumsuz duygu besliyor. Amerikalılar’ın yüzde 40’tan fazlası Müslümanlar’a karşı az da olsa önyargılı olduklarını kabul ediyor. Diğer dinlere karşı önyargılı olanların oranıysa yüzde 20’den az. Gallup Müslüman Araştırmalar Merkezi Direktörü Dalia Mogahid araştırmanın şaşırtıcı bir sonuç verdiğini söylüyor:

Mogahid, “Genel kanı dindar Amerikalılar’ın daha az hoşgörülü olduğu yolundaydı. Ancak bunun doğru olmadığını gördük,” diyor.

Haftada en az bir kez kiliseye giden Amerikalılar’ın Müslümanlar’a karşı yarı yarıya daha az önyargılı oldukları görüldü.

Araştırmaya katılan Amerikalılar’ın çoğu İslam’ı beğenmese de Mogahid araştırmanın bir öncekilerden daha iyi bir sonuç verdiğine inanıyor.

Mogahid’e göre, Müslüman ülkelerde yapılan araştırmalarda da çoğunluk, Amerika’ya karşı daha olumlu görüş bildirdi. Mogahid Başkan Barack Obama’nın Amerikalılar ve Müslümanlar arasında anlayışı arttırma yönündeki çabalarının kültürler arası hoşgörüyü arttırdığına dikkati çekti.

Amerikan İslami İlişkiler Merkezi’nden İbrahim Hooper Amerikalılar’ı İslam konusunda eğiterek önyargıları aşmaya çalıştıklarını söyledi:

Hooper, “Kuran İslam’ın temel belgesi. Herkes Kuran’ı kendisi okuyabilirse İslam dini ve Müslümanlar hakkında daha az yanlış bilgi sahibi olur,” dedi.

Hooper yerel ve federal yetkililere verilmek üzere 100 bin adet Kuran dağıtım kampanyası üzerinde çalıştıklarını ve bu sayede yetkililerin İslam hakkındaki bilgisini arttırmayı umduklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG