Erişilebilirlik

Davos'ta Küresel Sorunlara Çare Aranacak 


İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenecek Dünya Ekonomik Forumu’na bu yıl 90 ülkeden 2500’ü aşkın hükümet ve sivil toplum temsilcisi ve iş adamı katılacak. 27 Ocak’ta başlayacak Forum’da küresel ekonomik kriz ve Haiti’deki deprem felaketi konuları temel başlıklar olacak. Davos’ta geçen yıl yaşanan krizden sonra bir daha Forum’a katılmayacağını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de Davos’a gitmeyeceklerini bildirdi. Bu nedenle Türkiye Davos’ta ilk kez hükümet nezdinde temsil edilmeyecek.

Dünya Ekonomik Forumu’nun her zamanki pırıltılı ve ihtişamlı havasından bu sene eser olmayacak. Angelina Jolie ve Brad Pitt gibi ünlüler bu yıl Davos’a gitmiyor. Ancak “Avatar” filiminin Altın Küre Ödüllü yönetmeni James Cameron, Davos’ta boy gösterecek.

Forum’un sönük geçecek olmasında dünyada yaşanan sıkıntıların da etkisi büyük. Dünya ekonomik krizle, terörizm, iklim değişikliği ve doğal afetlerle mücadele ediyor. Bunların yarattığı endişeler önemli iş adamları, hükümet ve sivil toplum örgütlerinden isimlerinden oluşan konuk listesi ve ele alacakları konulara da yansıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab dünya düzeninin temelden değiştiğini vurguluyor. Schwab, dünyanın son iki yıldaki mali ve ekonomik krizden sonra, 2010’da sosyal bir krize doğru ilerliyor olabileceğini düşünüyor.

Schwab, “Hükümetlerin borçları, mali durumları göz önünde bulundurulduğunda giderek hane halkları daha çok zorlanacak, işsizlik daha da artacak. Dolayısıyla Davos, krizden sonra nerede durduğumuzu anlamamızı sağlayacak ve reformlara devam etmemiz gerektiğini gösterecek bir Forum’a ev sahipliği yapacak” diyor.

Amerika’da Başkan’ın üst düzey ekonomi danışmanları ve Kongre üyeleri de Forum’a katılacak isimler arasında.

Ekonomik Forum’un açılış konuşmasını Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy yapacak. Sarkozy, toplantılara katılacak 30 devlet ve hükümet başkanından biri. Güney Afrika, Meksika, Kanada ve Güney Kore liderleri de Forum’a katılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, geçen yıl İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’le yaşadığı gerginliğin ardından Davos’a bir daha katılmama kararını değiştirmedi. Erdoğan’la birlikte, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Şimşek de Davos’a gitmeyeceklerini açıkladı. Türkiye bu yıl Davos’ta ilk kez hükümet nezdinde temsil edilmeyecek.

Birleşmiş Milletler’in Haiti Özel Temsilcisi, Amerika’nın eski başkanlarından Bill Clinton Forum’da Haiti’nin yeniden yapılandırılması için büyük bir girişimin ilk adımlarını atacak.
Forum’un Yönetim Direktörü Robert Greenhill, iş dünyasından, Haiti’nin yatırım ve kalkınma projeleriyle yoksulluktan kurtulmasını sağlayacak sürdürülebilir ve uzun vadeli bir taahhüt ortaya koymasını beklediklerini söylüyor.

Greenhill, “Bu kısa vadeli bir şey değil. Kısa vadeli icraatlarla gerekli sonucu alamayız. Davos’taki Forum’da, Clinton Küresel Girişimi çatısı altında ve BM’nin de katkısıyla iş dünyasını bu programa dahil edeceğiz. Haiti’de depremden önce de varolan fırsatları ve bunların bundan sonra nasıl kullanılacağını tartışacağız” diye konuşuyor.

Davos Forumu’nda, Kopenhag’daki İklim Değişikliği Konferansı’ndan sonra oluşan ortam da ele alınacak.

Gelecek Yılın BM İklim Değişikliği Konferansı’na başkanlık edecek olan Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, Konferans’ta iklim konusunda ilerleyebilmek için yeni fikirler oluşturulması açısından temel stratejileri gündeme getirmeyi planlıyor.

XS
SM
MD
LG