Erişilebilirlik

Amerika 'Arap-İsrail Barışı'nda Israrlı


Amerika’nın Orta Doğu Özel Temsilcisi George Mitchell, Lübnan ve Suriye ziyaretlerinde Washington’un kapsamlı bir Arap-İsrail barışı gerçekleştirme kararlılığını tekrarladı.

Mitchell, bugün Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve daha sonra Şam’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’la görüştü.

Mitchell, iki lidere Amerika’nın Lübnan, Suriye ve Filistinliler’e İsrail ile barış sağlama ve ilişkileri normalleştirmede yardımcı olmaya devam edeceğini söyledi.

Lübnan’ın Orta Doğu’da istikrarın sağlanması çabalarında önemli rol oynayacağını belirten Mitchell, Washington’un Lübnan’daki Filistinli mültecilerin vatandaş yapılmasına karşı olduğunu da vurguladı.

Lübnan’da 1948’den beri yüzbinlerce Filistinli mülteci yaşıyor. Birçok Lübnanlı Filistinliler’in vatandaş yapılmasına, din ve mezhep dengesini bozacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

George Mitchell, Suriye Devlet Başkanı Esat’a, Washington’un ikili ilişkiler ve Ortadoğu barış sürecinde ilerleme sağlanmasını amaçladığını söylerken; Esat, Türkiye’nin bu süreçte önemli bir rolü olduğunu tekrarladı.

XS
SM
MD
LG