Erişilebilirlik

Görevde İlk Yılını Tamamlayan Obama'nın İcraatı Tartışılıyor


Barack Obama bir yıl önce rekor düzeyde kamuoyu desteği ve gerek iç, gerekse dış siyasette değişim beklentileriyle başkanlık koltuğuna oturdu.

Ancak Obama’nın ilk yılı zorluklarla dolu geçti. Muhalefetteki Cumhuriyetçiler, sağlık reformuna şiddetle karşı çıkarken en sadık liberal destekçileri, görevdeki ilk yılında beklenen başarıları gösteremediği için Obama’nın kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söylüyor.

Amerika’nın Sesi, Obama’nın siyasetteki etkisini inceledi.

Barack Obama, 2008’de Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilerek tarihe geçti. Ve daha en başından birçok söz verdi.

Başkan olunca Obama, “Bugün, bu seçimlerle, tarihi tanımlayan bu anda yaptıklarımızla Amerika’ya değişim gelmiştir,” dedi.

Değişim vaadlerini gerçekleştirmenin kolay olmadığı 2009’da anlaşıldı.

Obama, yıl boyunca sağlık reformu çabalarına öncülük etti, ekonomiyi düzeltmeye çalıştı, Afganistan’da artan şiddetle karşılaştı.

Başkan’ın görevdeki ilk yılının sonunda gündemde Noel günü bir Amerikan yolcu uçağına saldırı girişiminin sarstığı ulusal güvenlik ve Haiti’deki deprem vardı.

Başkan Obama ulusal güvenlikle ilgili aksaklıklarla ilgili sorumluluğu üstlendi ve şöyle konuştu: “Sonuçta iş bende bitiyor. Başkan olarak ülkemizi ve halkımızı korumak benim görevim. Sistem çöktüğünde bundan ben sorumluyum.”

Obama başkanlık koltuğuna çok yüksek kamuoyu desteğiyle oturdu. Ancak zor geçen bir yılın sonunda yapılan anketler, halkın, Obama’nın başarısı konusunda ikiye bölündüğünü gösteriyor.

Quinnipac Üniversitesi Anket Enstitüsü’nden Peter Brownşöyle diyor: “Halk Obama’yı kişi olarak çok seviyor, güvenilir ve dürüst buluyor. Güçlü bir lider olduğunu düşünüyor. Ancak en önem verdiği konularda Obama’yla aynı fikirde değil. Amerikalılar, başkanın ekonomiye daha çok ağırlık vermesini istiyor. Sağlık reformunu da beğenmiyor.”

Sağlık reformu tasarısı, kısa süre sonra Kongre’den geçebilir. Cumhuriyetçi Parti Senato Grup Başkanı Mitch McConnell, muhafazakarların tasarıya şiddetle karşı çıkmasının Kasım ara seçimlerinde Cumhuriyetçiler’in işine yarayacağını söylüyor.

Senatör McConnell, “Umarım Demokratlar kendilerine gelip Amerikan halkıyla alay etmemeleri ve sağlık reformunu halka zorla dayatmamaları gerektiğini anlar. Demokratlar’ın yaptığı çok büyük bir küstahlıktır,” diye konuşuyor.

Washington’daki Partilerüstü Politika Merkezi’nden Matt Dallek, sağlık reformu tartışmalarının Obama’nın en önemli konusu haline geldiğini söylüyor.

Dallek’e göre, “Geçen yıl üzerinde çok zaman harcanan sağlık reformu konusu, Obama’nın ilk yılını nasıl değerlendirdiğimize yön verecek. Tasarının kabul edilmesi tarihi bir başarı sayılır ve Obama’nın başkanlığının en büyük mirası olabilir.”

Ancak bazı liberaller, Obama’nın sağlık reformunda çok taviz verdiği ve Afganistan’a 30 bin ek asker gönderme kararı yüzünden hayal kırıklığı yaşıyor.

Medeni haklar savunucusu Julian Bond, bazı Demokratlar’ın Obama’dan çok şey beklediğini söylüyor.

Bond, “Hiç kimse iki savaş ve çökmüş bir mali sistem olmak üzere birçok sorunu devralan bir başkanın çok kısa sürede mucize yaratmasını beklememeli. Böyle bir beklenti hiç gerçekçi değil,” diyor.

Obama, görevdeki ilk yılının sonunda siyasi savunmaya geçmiş durumda. Karşısında yeniden hareketlenen Cumhuriyetçi Parti ve memnuniyetsizliği giderek artan bağımsız seçmenler var.

Cumhuriyetçi adaylar, 2009’da New Jersey ve Virginia eyaletlerindeki valilik seçimlerinden zaferle çıktı. Cumhuriyetçi Parti eski başkanı Ed Gillespie, bu zaferlerin, ara seçimlerden önce başkana uyarı mesajı olduğunu söylüyor ve şöyle diyor: “Her iki bağımsız seçmenden birinin Cumhuriyetçi adaylara oy vermesi bekleniyor. Bu büyük bir oy kazanımı ve ara seçimlerden zaferle çıkacağımızın müjdecisi olur.”

Cumhuriyetçiler’in Kasım ayındaki ara seçimlerde Kongre’deki sandalye sayılarını arttırması bekleniyor. Uzmanlar, bu durumun, Başkanın önümüzdeki birkaç yıl boyunca önemli yasaları Kongre’den geçirmesini zorlaştıracağını söylüyor.

XS
SM
MD
LG