Erişilebilirlik

Almanya'da Hükümet Ortakları Kriz Zirvesi Yaptı


Vergi indirimleri, sağlık reformu, Afagnistan gibi konular yüzünden başı dertte olan Berlin’deki koalisyon hükümetini önümüzdeki günlerde yeni sorunlar bekliyor. Son olarak Türkiye’nin AB üyeliği tartışmalari Alman hükümetindeki krizi tetikledi. Gerçi koalisyon üyesi partilerin liderleri geçen Pazar günü öncelikli olarak vergi reformunu görüşmek üzere bir araya geldi, bu fırsatla diğer konuları da ele aldı ve zirve sonrasında uyum mesajı verildi. Ancak başkentdeki siyasi gözlemciler, icraat döneminde 100 gününe yaklaşan hükümetin krizi atlatmadığını ve bunca sorunla birlikte ciddi bir güven bunalımı yaşamasının muhtemel olduğunu savunuyorlar.

Koalisyonun Birlik Partileri kanadı ile ortakları liberal FDP’nin anlaşamadığı konuların başında vergi reformu geliyor. Bu arada Hür Demokrat Parti ve CSU’ya yapılan milyonlarca Euroluk bağışlar siyaset gündemini daha da sarsacağa benziyor. Bağışları yapan firmaların vergi kolaylığı getirilen otelcilik sektöründen olması eleitirlirken, bağışların Katma Değer Vergisi’nin yüzde 18’den yüzde 7’ye indirilmesi karşılığı yapıldığından şüpheleniliyor.

Koalisyon partilerinden Hristiyan Sosyal Birlik Partisi ile FDP’nin apayrı düşündüğü bir diğer nokta ise Türkiye’nin AB üyeliği. Öteden beri Türkiye’nin üyeliğine karşı çıkan Bavyera’nın muhafazakar partisi CSU’nun bu konudaki tavrını daha da sertleştirmesi, liberal Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin ise Ankara ziyaretinde ‘ahde vefa’ sözü vermesi, hükümet ortaklarını adeta birbirine düşürdü. İkinci çocuğunun doğumu nedeni ile bir süre politikadan geri çekilen Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Berlin’de bir siyasi kriz yaşandığını, ancak Westerwelle’nin Türkiye konusundaki kararlı tutumu ve CSU’nun tüm tehditlerine kulak tıkamasının ise dikkati çektiğini belirtiyor.

Bu arada koalisyon ortaklarını bekleyen yeni bir kriz ise Afganistan konusu ile bağlantılı. Ay sonunda Londra’da yapılacak Afganistan Konferansı’na Almanya’nın kendi planı ile katılmayı amaçladığı, ancak Dışişleri Bakanı Westerwelle ile Savunma Bakanı Gutenberg arasında ortak strateji ve Alman askerlerinin sayısının artırılması konularında anlaşmazlıklar yaşandığı, hükümet içindeki krizi daha da derinleştirmemek için toplantıya iki bakanla birlikte Başbakan Merkel’in de katılmasının söz konusu olabileceği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG