Erişilebilirlik

Amerika’da Ekonomik Kriz Yardım Kuruluşlarının Gelirini Azalttı


Amerika’da kış ayları, Noel ve Yılbaşı nedeniyle halkın hayır kurumlarına daha çok bağışta bulundukları zaman olarak bilinir. Ancak birçok araştırma ekonomik kriz nedeniyle bütçeleri sarsılan Amerikalıların artık hayır kurumlarına daha az bağış yaptığını gösteriyor. Amerika’daki en büyük hayır kurumlarından biri olan Salvation Army, yardıma muhtaç kişilerin sayısı hızla artarken bağış miktarının düştüğünü doğruluyor.

Lanny Green Washington’un banliyölerinden Arlington’daki bir marketin önünde dünya çapındaki dini hayır kurumu Salvation Army için yardım toplamaya çalışıyor. Toplanan para, yardıma muhtaç kişilere veriliyor. İşsiz olan Green, evsizler barınağında yaşıyor. Yardım toplayanların çoğu bu işi gönüllü yapsa da Green gibi bazıları asgari ücret alıyor. Lanny Green, “İş arıyordum, derken karşıma bu kuruluş çıktı. Onlarla çalışarak hem para kazanıyor, hem de başkalarına yardım edebiliyorum,” diye konuşuyor.

Birçok Amerikalı, özellikle Noel döneminde hayır kurumlarına bağış yapıyor. Ancak Amerikan Kızıl Haç Örgütü’nün yaptığı ankete göre halkın yüzde 20’si, bağış miktarını azalttı. Hayır kurumunun sözcüsü George Hood, yardım kuruluşlarına ihtiyacın çok arttığını söylüyor. Hood, “Genellikle bize bağışta bulunanlar, bu yıl bize muhtaç duruma düştü. Bağış yapanlar, son derece zorlu 12 aya katlanmaya çalıştı,” diyor. Kurum yardıma muhtaçlara destek olmak için başka faaliyetler de yürütüyor. Virginia’daki bu mağazada bağışlanan ürünler satılıyor ve gelir bir rehabilitasyon merkezine bırakılıyor. Rehabilitasyon merkezinin yöneticisi Mike Vincent’e göre, birçok kişi giysi bağışlıyor ancak pahalı ev eşyalarını elden çıkarmıyor. Vincent, “Mobilya satışları yüzde 20 azaldı. Ekonomik krizle birlikte herkes mobilyalarını daha uzun süre kullanmak istiyor,” diye konuşuyor.

Salvation Army, yoksulların elektrik, su ve doğalgaz faturalarını da ödüyor. Ancak Hood’a göre yeterince bağış toplanmazsa Ocak ve Şubat aylarında çetin kış şartlarında birçok evin ısınmasını sağlamak için faturaları ödeyecek yeterli gelir olmayacak. Yine de hayır kurumlarını iyi haberler bekliyor. Harris Interactive adlı kamuoyu araştırma şirketinin anketine göre Amerikalılar’ın yüzde 75’i, ekonomi düzeldikten sonra hayır kurumlarına bağışlarını arttırmayı planlıyor.

XS
SM
MD
LG