Erişilebilirlik

Google Yeni Telefonunu Çin'de Satmaktan Vazgeçti


Google, hükümetle sansür ve sanal saldırılar nedeniyle anlaşmazlığa düştüğü Çin’de yeni cep telefonunu piyasaya sürmekten vazgeçti. Yeni modelin Çarşamba günü Çin’de satışa sunulması planlanmıştı.

Bu arada Çin sanal korsanlığa karşı net ve açık yasaları olduğunu bildirdi ve Google’a yönelik saldırıların arkasında olduğu yolundaki iddiaları yeniden reddetti. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ma Zhaoxu, Pekin hükümetinin görüşünü bir kez daha tekrarladı ve Çin’de Internet’e sansür uygulanmadığını söyledi. Sözcü, bununla birlikte Çin’de iş yapan yabancı firmaların da yasalara ve kültürel geleneklere saygı göstermesi gerektiğini kaydetti.

Google, Çin hükümetini sanal saldırılar düzenlemek ve Çinli insan hakları savunucularının Google üzerinden kullandıkları elektronik posta hesaplarına girmekle suçlamıştı.

Pazartesi günü de Çin’deki bazı yabancı gazeteciler elektronik postalarının, kendi istekleri dışında, bilmedikleri bir adrese yollandığını fark ettiklerini açıklamıştı.

Google, Çin’deki işletme ruhsatının iptaline yol açacak bile olsa, arama sonuçlarını hükümetin isteği doğrultusunda kısıtlama uygulamasından vazgeçeceğini de açıklamış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG