Erişilebilirlik

Berlin'de İsrail-Almanya Toplantısı


Almanya ve İsrail hükümetleri Berlin’de bir araya geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu başkanlığında yapılan toplantıda, güvenlik, Ortadoğu barış süreci ve İran’ın nükleer enerji programı üzerinde duruldu.

İkinci Dünya savaşı sırasında Nazilerin karargâh olarak kullandıkları binada yapılan toplantıya İsrail Savunma Bakanı Ehud Barack ve Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman de katıldı.

Kasım ayında yapılması planlanan toplantı, Başbakan Netanyahu’nun hastalanması üzerine bu aya ertelenmişti.

İki ülkenin hükümetleri arasında, 2008 yılında, Kudüs’te, benzeri bir toplantı yapılmıştı.

Toplantıdan önce iki ülke Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika’daki yoksul ülkelere yardım sağlanmasını öngören bir anlaşma imzaladı.

İsrail, Nazi Almanyası dönemde 6 milyon Yahudi’nin ölümüyle sonuçlanan soykırımını yapan ülke olarak Almanya ile diplomatik ve politik ilişkileri çok uzun bir süre normal düzeyin altında tuttu. 1990lı yılların başında yapılan kamuoyu araştırmalarında, İsraillilerin büyük çoğunluğu Almanya ile İsrail arasında yakınlaşmanın imkansız olduğunu ifade ediyordu. Ancak son yıllarda, Başbakan Angela Merkel döneminde Almanya’nın İsrail’le ilişkileri geliştirmek için attığı adımlar iki ülkenin özellikle Ortadoğu sorununda yakınlaşmasına ve İsrail kamuoyundaki Almanlarla ilgili önyargıların da azalmasına neden oldu. Angela Merkel İsrail’in 60. kuruluş yıldönümünü nedeniyle Mart 2008’de İsrail’e yaptığı ziyaret sırasında İsrail Parlamentosu Knesset’de konuşan ilk Alman Başbakan oldu. Merkel ve ekibindeki Alman bakanlar da ziyaretleri sırasında İsrail kabinesiyle ortak toplantı yapmıştı. Bugün Berlin’de İsrail ve Almanya hükümetlerinin üyelerinin katılımları ile gerçekleşen buluşma iki ülke ve toplumları arasındaki barışmanın doruk noktası olarak tanımlanıyor. Berlin’deki ünlü Reichstag binasında yapılan toplantıda İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Savunma Bakanı Ehud Barak’la birlikte, toplam altı İsrailli bakan ve geçen dört yılda İsrail’i üç defa ziyaret eden Angela Merkel’in yanısıra, başta Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle olmak üzere hemen tüm Alman hükümeti yer aldı. Tarihi zirvede eğitim, savunma ve kültür alanlarında işbirliği imkanlarının geliştirilmesi gündemde oldu. Toplantı kapsamında Filistin'deki son gelişmeler ve barış süreci de ele alındı. İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Batı Şeria’da yeni Yahudi yerleşim yerleri konusunda Almanya’dan destek istediği, ancak bu konuda Merkel’in desteğini alamadığı belirtiliyor. Angela Merkel görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, Ortadoğu’da barışın sağlanabilmesi için kesinlikle bir Filistin Devleti’nin kurulması taraftarı olduğunun altını bir kez daha çizdi ve bir an önce iki devlet temeline oturtulmuş kalıcı bir barış için görüşmelere başlanması gerektiğini bildirdi. Merkel ve Netanjahu uluslararası barıi görüşmelerin ABD’nin öncülüğünde gerçeklemesi çağrısı yaptılar. Öte yandan iki hükümet bakanlarının görüşmelerinde İran konusunu da ele alındı ve bu ülkenin nükleer silaha sahip olmasına karşı ortak bir tavır belirlendi, Netanjahu ‚teröristleri besleyen devlet’ olarak tanımladığı İran’a karşı hemen sert yaptırımlar uygulanmasını istedi. Merkel’de Tahran'ın nükleer faaliyetlerini sona erdirmemesi durmunda yaptırımlar uygulanmasına destek verdiğini söyledi.

Bu arada İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres’in ‘Yahudi Soykırımını Anma Günü’ kapsamında 27 Ocak günü Berlin’de Alman Federal Meclisi’ndeki resmi anma töreninde bir konuşma yapacağı açıklandı. Filistin Başkanı Mahmud Abbas’ın ise Şubat ayı başında Berlin’i ziyaret etmesi bekleniyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG