Erişilebilirlik

Korsanlar Yunan Tankerini Serbest Bıraktı


Somalili korsanlar Yunan bandıralı petrol tankerini 5 milyon dolar fidye karşılığı serbest bıraktı.

Tankerin sahibi şirket “Maran Centaurus” adlı geminin 28 kişilik mürettebatıyla birlikte, alıkonulduğu Haradhere limanından ayrıldığını açıkladı.

“Maran Tankercilik İşletmesi” adlı şirketin korsanlarla fidye pazarlığını nasıl yaptığı bilinmiyor. Tanker mürettebatı 16 Filipinli, 9 Rum, 2 Ukraynalı ve bir Romen denizciden oluşuyor.

Haberlere göre, dün, fidye parasının teslimi sırasında tankerdeki iki rakip çete arasında çıkan silahlı çatışmada iki korsan öldü.

Maran Centaurus, 29 Kasım’da, 2 milyon varil ham petrol yüküyle birlikte kaçırılmıştı. 5 milyon doların, şimdiye kadar Somalili korsanlara ödenen en büyük fidye olduğu sanılıyor.

Korsanlara, geçen yılbaşında, bir Suudi tankerin salıverilmesi için 3 milyon dolar ödenmişti. Şu anda, Somalili korsanların elinde, 12 gemiyle 200’den fazla denizci bulunuyor.

Uluslararası bir kuruluş Dünya’da korsanlık vakalarının geçen yıl rekor düzeyde arttığı açıklamıştı. Uluslararası Deniz Bürosu adlı örgütü göre, 2009’da, yarısı Somalili korsanlar tarafından olmak üzere, 406 saldırı meydana geldi.

Bu rakam, bir önceki yıla kıyasla, yüzde 40 oranında bir artışı temsil ediyor. En fazla vakanın meydana geldiği 2003 yılında ise, toplam 445 gemi saldırıya hedef olmuştu.

Örgütün raporunda, Somalili korsanların, geçen yıl, 217 gemiye saldırdığı ve 47 gemiyi toplam 870 denizciyle birlikte kaçırdığı yazılı.

Nijerya ve Bangladeş açıklarıyla Güney Çin Denizi de korsanlık açısından tehlikeli bölgeler arasında bulunuyor.

Örgütün Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur’daki merkezinden yapılan açıklamada, geçen yıl Güney Amerika bölgesinde de 37 geminin saldırıya hedef olduğu belirtiliyor.

Çeşitli ülkelerle birlikte NATO ve AB savaş gemilerinin Aden körfezinde devriye gezmelerine rağmen, korsanlık olaylarında ciddi bir azalma olmadı.

XS
SM
MD
LG