Erişilebilirlik

Orlando’daki Haitililer Yardım Topluyor


Dünyadaki en kalabalık Haiti topluluklarından biri, Florida eyaletinde yaşıyor. Amerika’nın Sesi, deprem sonrası Orlando kentinde yaşayan Haitililer’i ziyaret etti.

Florida’daki Harvest Time International adlı yardım kuruluşunda çalışanlar bağışlanan yardım malzemesini düzenliyor.

Kuruluş yetkilisi Lena Smolensky, depremden sonra birçok Amerikalı’nın yardıma koştuğunu söylüyor.

Smolensky, “Çok sayıda telefon alıyoruz, inanılmaz birşey. Herkesin yardıma koştuğunu ve depremzedeleri düşündüğünü görmek çok güzel,” diyor.

Yetkililere göre, Haitililer’in en çok giyecek ve tıbbi malzemeye ihtiyacı var.

Florida’da yaşayan 200 bin Haitili’den biri olan iş adamı Michel Dorcean, Orlando’daki Haiti-Amerika Ticaret Odası Başkanı.

Dorcean, dünyanın dört bir yanındaki Haitililer’in yardım çabasına katılmak istediğini söylüyor.

Michel Dorcean, “Birçok ülkede 4 ila 5 milyon Haitili yaşıyor. Bu çok yüksek bir sayı. Haiti diasporası için biraraya gelme ve memleketimizde zor durumda olanlara yardım etme zamanı geldi,” diye konuşuyor.

Depremin yaralarını sarmak çok uzun sürecek. Haiti’ye en yakın Amerikan eyaleti olan Florida’daki Haitililer’in, yardımlarını, Orlando’daki Haiti Konsolosluğu’ndan Laurent Prosper koordine ediyor.

Prosper’e göre, “Haiti için yapılan bütün yardımları bir araya getirmemiz gerekiyor. Herkes birlik olmalı ve bize yardım etmeli çünkü Haiti’nin toparlanması çok uzun sürecek.”

Depremden bu yana Florida ve Haiti arasında iletişimin çok zor yapılabilmesi Haiti’de yakınları olan herkesi kaygılandırıyor.
XS
SM
MD
LG