Erişilebilirlik

Haiti'de Temel İhtiyaçların Karşılanması Zaman Alacak


Uluslararası Yardım kurumları Haiti’deki yardım faaliyetlerinin giderek hız kazandığını belirtiyor. Ancak ağır şartlar altında çalışan yapılan yardımların temel ihtiyaçları tamamen karşılayabilmeleri biraz daha zaman alacak.

BM, Port Au Prince havaalanının açık olduğunu ancak aşırı trafik yüzünden yardım malzemelerinin taşımasının hızlıca yapılamadığını bildirdi. Buna rağmen Başkent Port Au Prince’i havaalanına bağlayan ana yollar depremin yol açtığı enkazdan temizlendiği için araçlar daha rahat hareket edebiliyor.

Dünya Gıda Programı Cenevre bürosu müdürü Charles Vincent binlerce insanın birkaç gün boyunca yiyecek bir şeyi olmadığını söyledi. Vincent, havaalanı yakınındaki Jacmel’de 3 bin kişinin ilk yardımdan yararlanabildiğini, Port Au Prince’de de 2400 kişiye gıda dağıtılacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler yetkilisi, ihtiyaçla karşılaştırıldığında yapılan yardımın okyanusta damla kadar kaldığını ancak bunun bir başlangıç olduğunu söyledi. Charles Vincent “Gıda dağıtımını elimizden geldiği kadar hızlandıracağız. Dağıtıma yardım edecek yardımcı kurumlar arıyoruz. Haiti’deki bütün yardım daireleri depremden etkilendi. Bu durum önümüzdeki günlerde daha fazla sorun yaratabilir” dedi.

BM Haiti’deki personelinden en az 100 kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Kayıp kişilerin çoğunun ölmüş olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 100 kişi de Port Au Prince’deki BM binasında mahsur kaldı. Diğer yardım kurumları ise yerel personelinin akıbetini bilmiyor.

Arama ve kurtarma çalışmaları kesintisiz devam ediyor. Yardım kurumları acil gereken malzemeler arasında yiyecek, temiz su, hijyenik malzeme, çadır ve tıbbi malzemeleri sayıyor.

Dünya Sağlık Örgütü en az 8 hastanenin depremde yıkıldığını, Dominik Cumhuriyeti’nde de en az iki hastanenin ağır zarar gördüğünü belirtti. Örgüt adına açıklama yapan sözcü Paul Garwood hastanelerin durumunun acil tıbbi yardımı zorlaştırdığını söyledi.

Sözcü, Haitililerin depremden önce de çok zor koşullarda yaşadığına dikkati çeken depremin etkilerinin hem toplum hem de Haiti ekonomisine uzun süre etkileyeceğini söyledi. Garwood, sağlık ocakları ve kliniklerin ağır koşullar altında 24 saat çalıştığını da sözlerine ekledi. Paul Garwood’a göre hastaların çoğunda travma, ağır kırık ve iç kanamaya rastlanıyor.

Garwood Dünya sağlık Örgütü’nün önceliğinin bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek olduğunu söyledi. Doğal felaket şartları altında halkın bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski büyük.

Örgüt bu amaçla Haiti’ye 12 kişilik özel bir ekip daha gönderiyor.

XS
SM
MD
LG