Erişilebilirlik

Obama'nın 2010 Yılı Öncelikleri Değişti


Başkan Obama’nın öncelikli gündem maddesi ulusal güvenlik meseleleri oldu. Başkan, Nijeryalı bir gencin Noel günü yapmaya çalıştığı bombalı saldırıya geç yanıt vermekle eleştiriliyor.

Cumhuriyetçiler ve hatta bazı Demokratlar yönetimin terör saldırısı girişimine geç yanıt verdiği görüşünde.

Başkan Obama, görevdeki ilk yılında ekonomi, banka ve otomobil şirketlerini iflastan kurtarma ve sağlık reformu gibi iç meselelerle uğraştı.

Cumhuriyetçilerin tümü, başkanın iç politika gündemine karşı çıktı. Ancak Cumhuriyetçilerin çoğu Afganistan’a 30 bin ek asker gönderilmesi kararını destekledi.

Terörizm ve güvenlik konularının gündeme gelmesi, başkana yeni siyasi görevler yüklüyor.

Virginia Üniversitesi’nden Larry Sabato şöyle konuştu:

Cumhuriyetçiler modern geçmişte ulusal savunma ve güvenlik konularında daha sert tavırlı gözüktüler. Buna karşılık Demokratlar ise, bu konularda zayıf olarak nitelendirilir. Bu imaj, gerçeği yansıtsa da yansıtmasa da, Vietnam savaşından beri varlığını koruyor.

Kongre sağlık reformuyla ilgili son müzakerelere başlamaya hazırlanıyor. Demokratlar nihai yasanın önümüzdeki birkaç hafta içinde yürürlüğe konmasını umuyor.

Ancak siyasi uzmanlar, sağlık reformunun onaylanmasının Demokratlar’a Kasım ayındaki ara seçimlerde yarar getireceği konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Washington’daki Bipartisan Policy Center uzmanlarından Matt Dallek

sağlık reformunun yasalaşmasının Obama’ya büyük siyasi yarar getireceğini savunuyor. Ancak uzmana göre Başkan bu yararı Kasım’daki seçimlerde değil 2012 yılı başkanlık seçimlerinde görecek.

Bazı uzmanlar ise bundan o kadar emin değil.

New York Daily News gazetesi Washington büro şefi Tom DeFrank sağlık reformu tartışmasının Çumhuriyetçi tabanı harekete geçirdiğini ve bu durumun Kasım seçimlerinde Cumhuriyetçilerin yararına işleyebileceğini söylüyor.

Kongre seçimleri, yıl ortasına doğru Başkan’ın dikkatini daha çok yoğunlaştıracağı bir konu olacak.

MSNBC siyasi uzmanlarından Richard Wolffe da şöyle konuştu:

“Demokratlar için iyi ve güçlü adaylar yeterli olmayacak. Demokrat tabanın harekete geçmesi lazım. Cumhuriyetçiler ise Obama’nın sosyalist ve faşist olduğu iddialarıyla kendi tabanlarını harekete geçirmeyi başardı. Ara seçimlerin başarısı, tabandaki harekete bağlı olacak.”

Uzman Larry Sabato’ya göre ise, başkanın bu yıl siyasi kaderini ve Kongre’deki dengeleri ulusal ekonominin durumu ve işsizlik oranı belirleyecek.

Yeni başkanların partisinin, ilk ara seçimlerde Kongre’de koltuk kaybetmesi tarihsel bir gerçek. Ancak Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçiler’e geçmesi, ya da Kongre’deki Demokratların sayısının azalması, başkanın istediği yasaları Kongre’den geçirmesini zorlaştıracak.

XS
SM
MD
LG