Erişilebilirlik

Papa İklim Değişikliği Konusunda Uyardı


Papa Onaltıncı Benedict dünya liderlerini, geçen ay Kopenhag’da yapılan İklim Konferansı’nda kalıcı bir anlaşma yapılamaması nedeniyle eleştirdi. Papa dün Vatikan’da temsil edilen ülkelerin büyükelçilerine geleneksel yeni yıl konuşmasını yaptı.

Vatikan’da 170 ülkenin büyükelçilere hitap eden Papa Benedict, iklim değişikliğiyle mücadeleye karşı siyasal ve ekonomik direniş gösteren ülkeleri kınadı. Papa tanrı tarafından yaratılanları korumadan dünyada barışın gerçekleşmesinin mümkün olamayacağını söyledi. Fransızca konuşan Papa, böylesine önemli bir sorun üzerinde anlaşmanın bir önce yapılması gerektiğini belirterek, en geç bu yılın sonunda kalıcı bir anlaşmaya varılmasını diledi.

Birleşmiş Milletler’in düzenlediği iklim konferasının ikinci ve üçüncüsü, 2010’da Bonn ve Mexico City’de yapılacak.

Papa Benedict, iklim değişikliğinden bütün ülkelerin etkilendiğini, ancak, özellikle, ada ülkelerini büyük sorunların beklediğini kaydetti. Papa ayrıca, su ve diğer doğal kaynakların azlığı yüzünden birçok savaş çıktığına dikkati çekerek, bunun yoksul Afrika ülkelerinde çok önemli bir sorun haline geldiğini vurguladı.

İklim Konferansı’nda anlaşmayı engelleyen ülkelerin adlarını vermeyen Papa, doğayı korumanın “ahlaki bir sorumluluk” olduğunu söylemekle yetindi. Papa, ülkeleri, askeri harcamalar yerine yoksullara yardım ve onları en fazla etkileyen iklim değişikliği konusuna para ayırmaya çağırdı.

Papa Benedict, doğa ve çevreyi korumanın önemiyle ilgili yaptığı konuşmalar nedeniyle “Çevreci Papa” olarak anılıyor.

XS
SM
MD
LG