Erişilebilirlik

Amerika Tütün Kontrolü Çabalarına Katılıyor


Amerika Tütün Kontrolü Çabalarına Katılıyor
<!-- IMAGE -->

Tütün kullanımı, bütün dünyada erken ölüm ve hastalıkların başlıca ancak önlenebilir nedenlerinden biri. Halen 5 milyon 400 bin kişi her yıl tütün bağlantılı hastalıklardan ölüyor. Bu rakamın önümüzdeki 20 yıl içinde 8 milyona yükselmesi bekleniyor. Özellikle Afrika’nın Sahra-altı ülkelerinde sigara içmek bir salgına dönüşmek üzere… Sağlık uzmanları bunun kıtanın her yerinde kanser oranını artıracağını söylüyor.

Bu tehdidi izlemek ve sağlık yetkililerini tehlikeli eğilimlere karşı uyarmak için sistemli bir denetleme mekanizması kurmak, kapsamlı bir tütün kontrol programının başlıca unsurlarından biri. Amerikan Hastalıkları Kontrol Merkezi, Küresel Tütün İzleme Sistemi denen uluslararası tütün denetleme çabalarına öncülük eden Amerikan kuruluşu. Dünya Sağlık Örgütü, Kanada Kamu Sağlığı Birliği, Çocukları Tütünden Kurtarma Kampanyası, John Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu ve diğer gruplarla ortaklık kuran merkez, Afrika ve diğer bölgelerdeki ülkelerle tütün kullanımını izleme yeteneğini arttırmak için birlikte çalışıyor ve halkı sigaranın zararlarından korumayı amaçlayan ulusal tütün önleme ve kontrol programlarına rehberlik ediyor.

Amerikan şirketleri dünya tütün pazarlarında önemli bir rol oynamakla birlikte Amerikan hükümeti tütün ya da tütün ürünlerinin satışını ya da ihracını desteklemiyor. Aksine Amerikan elçilikleri bulundukları ülkelerde tütün kontrol çabalarını aktif biçimde teşvik ediyor ve yardımda bulunuyor.

Bununla birlikte Amerika aynı zamanda bazı ülkeleri hedef alan ve bazılarını almayan ayrımcı tütün kontrol çabalarına karşı çıkıyor. Genel hedef, Amerikan şirketlerinin giderek küçülmesinin umut edildiği tütün pazarına eşit giriş hakkı sağlamaktır.

XS
SM
MD
LG