Erişilebilirlik

11 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Rusya’yı enerji kaynaklarını yine bir silah gibi kullanmakla suçluyor. Gazete, Moskova’nın Belarus’a petrol sevkiyatını azaltmasının ekonomik değil siyasi nedenlerden kaynaklandığını savunuyor:

“Putin, eski Sovyet cumhuriyetleri üzerinde yeniden egemenlik kurma rüyasından vazgeçmedi. Ancak bu çabaları şu ana kadar büyük ölçüde ters tepti. Ukrayna, yakında Moskova’nın daha çok beğeneceği bir ismi cumhurbaşkanı seçebilir ama hala bağımsız ve demokratik bir ülke olma özelliğini koruyor. Bu arada Belarus’un yanı sıra Azerbaycan, Ermenistan ve hatta Türkmenistan bile Batıyla ya da Çin’le daha yakın ilişkiler kurmaya çalışıyor. Rusya’nın enerji kaynaklarına bağımlı olan Batı Avrupa ülkeleri, bu kış da yıllık olağan uyarılarını almış oldular. Almanya’nın petrol ihracatının % 35’i Belarus üzerinden geliyor. Eğer Alman hükümetinde hala Rusya’nın sağladığı enerji kaynaklarına güvenen birileri varsa, onlara Ocak ayını tropik ülkelerde geçirmelerini öneririz.”

New York Times Afganistan ve Irak’ta Amerikan ordusu adına faaliyet gösteren özel güvenlik şirketi çalışanlarına dokunulmazlık tanınmasını eleştiriyor. Gazete, paralı askerlerin yaptıklarından sorumlu tutulması gerektiğini vurguluyor:

“Başkanlık seçimi kampanyası sırasında Barack Obama ile Hillary Clinton, paralı askerlere karşı kimin daha sert bir tavır alacağı konusunda yarışa girmişti. Obama’nın verdiği vaatleri gerçekleştirmesinin tek yolu Irak’ta, Afganistan’da ve başka yerlerde hala faaliyet gösteren binlerce özel güvenlik görevlisinden bir an önce kurtulmaktır. Ancak hükümet hala bu paralı askerlerin yaptıklarından dolayı hesap vermelerini sağlayabilmiş değil. Yabancı ülkelerde işlenen cinayetlerden dolayı, hala tek bir paralı asker bile başarılı bir biçimde yargılanamadı. Hiçbir hükümet, kendi paralı askerlerinin hukuk dışı davranmasına göz yumamaz, yummamalıdır. Hukuk devleti olduğunu söyleyen bir ülke, savaşı böyle yürütemez.”

USA Today büyük bir önem taşıyan alternatif enerji kaynaklarının hala yeterince kullanılmamasını eleştiriyor. Gazete, Obama yönetimini bu konuda samimiyetsiz olmakla suçluyor:

“Rüzgâr enerjisi hala Amerika’nın toplam enerji üretiminin % 1’ini oluşturuyor. Alternatif enerji kaynaklarının toplamı ise % 5’i geçmiyor. Amerika’nın kömüre ve ithal petrole olan bağımlılığının zararlı olduğunu herkes kabul ediyor, ama iş icraata gelince ‘şimdi olmaz’, ‘burada olmaz’ itirazları yükseliyor. Sera etkisi yapan gazların verdiği zarar uzun süredir konuşuluyor. Bir buçuk yıl önce bir galon benzinin fiyatının 4 Dolar’a çıkması da yeterince uyarıcı olmadı. Bu arada Çin, güneş enerjisi alanında Avrupa ise rüzgâr enerjisinde önemli adımlar atıyor. Amerika ise hala tartışmakla vakit kaybediyor. Artık bu konuyu daha ciddi eğilmenin zamanı geldi.”

Washington Times Noel günü başarısızlıkla sonuçlanan saldırı girişiminin ardından Obama’nın istihbarat sistemini eleştirdiğini hatırlatıyor. Ancak gazete, Obama’yı istihbarat camiasının moralini bozarak zafiyet yaratmakla suçluyor:

“Başkan Obama, istihbarat kurumlarının başkanlarına, iç denetim mekanizmalarının Beyaz Saray tarafından izlenmesini sağlayacak bir yapılanmaya gitmeleri talimatını verdiğini açıkladı. Böylesine cezalandırıcı bir önlem, istihbaratçılar açısından ölüm kararı gibidir. İstihbarat çevrelerinde eski bir deyim vardır, ‘büyük operasyon büyük risk, küçük operasyon küçük risk getirir. Operasyon yapmazsan riske de girmezsin’. Başkanın bu önlemi, güvensizliği daha da artıracak ve istihbaratçıların riske girmelerini engelleyecektir. Bir dahaki saldırı girişiminde ise bu kadar şanslı olmayabiliriz.”

XS
SM
MD
LG