Erişilebilirlik

Doğumunun 75'nci Yıldönümünde Elvis'i Anıyoruz


Bugün Elvis Presley’in doğumunun 75’nci yıldönümü. Rock'n Roll’un efsanevi ismi Presley, yaşasaydı bugün 75'inci doğum gününü kutlayacaktı.

Müzik dünyasının taçsız kralı Elvis Presley, 50’li ve 60’lı yıllarda müzik dünyasına damgasını vurmuştu. Sahnelerde fırtına gibi esen, beyaz perdede yer alan efsane şarkıcı, Rock and Roll Şöhretler duvarına adını ilk yazdıran isimlerden biriydi.

İşte bu yüzden Cleveland, Ohio’daki Rock and Roll müzesinde onun adına bir sergi açılmış olması da sürpriz değil.

Serginin küratörü Howard Kramer, Elvis’in doğumunun 75’nci yılını anmak için serginin güncellendiğini söylüyor.

Kramer, “her yıl sergiye yeni parçalar, örneğin Elvis’in yaşarken kullandığı eşyaları ekliyoruz. Neyse ki Elvis birçok şeyini atmamış. O yüzden ölümünün üstünden 30 yıl geçmesine rağmen hala elimizde binlerce eşyası var” diyor.

Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken eşyalar, Elvis’in 1975 model Lincoln otomobili, kişisel müzik kutusu ve zamanında milyonlarca kişinin hayranlıkla dinlediği akustik gitarı.

Elvis, kendisini pop tarihinin albümleri en çok satan solo sanatçısı yapan şarkılarıyla tanınsa da, aynı zamanda Elvis’i Elvis yapan kostümleriyle de hatırlanıyor. Hatta Elvis’in bile kaç kostümü olduğunu bilmediği rivayeti hala hayranlarının dilinde dolaşıyor.

Küratör Kramer, “Elvis’in 117 kostümü vardı. Hepsi sanıldığı gibi beyaz da değildi. Aralarında kırmızılar, siyahlar da vardı. Bazen de tişört üstüne yelek giyerdi” diyor.

Her yıl yüzbinlerce kişi Elvis’in Memphis, Tenessee’deki evine akın ediyor. Hayranları orada Rock and Roll’un kralını anıyor. Elvis Memphis’deki villayı 1957’de satın almış ve 1977 yılının Ağustos ayında ölünceye kadar da orada yaşamıştı.

Aslında Elvis, Mississippi eyaletinin Tupelo kentinde 1935’te dünyaya gözlerini açmıştı. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Elvis, hediye ilk gitarını da çok düşkün olduğu annesinden almıştı.

1950’lerin ortasında ünü iyice yayılmaya başlayan Elvis, beyaz perdede ilk kez 1957 yılında, Love Me Tender filmiyle boy göstermişti.

Toplam 69 albüm yapan Elvis Presley, 3 kez Grammy ödülüne; defalarca da altın ve platin plak ödüllerine layık görüldü.

Amerika’nın Sesi Türkçe Yayın Bölümü olarak biz de Rock and Roll’un taçsız kralını, yine onun şarkılarından derlediğimiz bir haberle anıyoruz. Sesli haberimizi dinlemek için sağ üst köşedeki ilgili linki tıklayabilirsiniz.

XS
SM
MD
LG