Erişilebilirlik

Cep Telefonları Beyin Kanserine Yol Açmıyor


Yaklaşık 30 yıl önce yaygın olarak kullanılmaya başlamasından beri sağlık uzmanları cep telefonlarının beyin kanserine yol açma riskini tartışıyor. Ancak yeni bir araştırma bu kaygının temeli olmadığını ileri sürüyor.

Daha önce yapılan bir iki araştırma cep telefonu kullanımının beyin kanserine yol açma riski olmadığını ortaya çıkardı. Bu araştırmaların halk arasındaki kaygıları yatıştırması gerekiyordu ama öyle olmadı.

Danimarka Kanser Derneği’nden Isabelle Deltour glioma ya da meningioma gibi farklı beyin kanserlerine neyin yol açtığını kesin olarak bilmediklerini söylüyor. Bu hastalıklar cep telefonlarından önce de vardı. Isabelle Deltour şöyle konuşuyor:

"Her yüz bin kişiden 7’sinde glioma görülüyor. Meningioma için de sayılar benzer. Ancak tabii bu rakam yaş grubu ve cinsiyete göre değişiyor."

Deltour İskandinavya ülkelerinden araştırmacılarla çalışmış. Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka’nın 1950’li yıllara dayanan kanser kayıtları bulunuyor. Bu kayıtlarda yaklaşık 16 milyon kişinin kanser geçmişi yer alıyor. Deltour ve ekibi 1974 ile 2003 yılları arasındaki verileri inceledi.

"Cep telefonlarından önceki kanser geçmişini cep telefonları sonrası kanser verileriyle karşılaştırdık. Böylece cep telefonlarının bir etkisi olup olmadığını anlamaya çalıştık."

Deltour araştırma konusu olan 30 yıllık süre içinde beyin kanserlerinde az bir artış olduğunu ancak 1990’larda cep telefonlarının sıkça kullanılmaya başlamasından sonra bu eğilimde dramatik bir değişme görmediklerini söylüyor.

"Eğer dramatik bir değişme görseydik bunu cep telefonlarına bağlayabilirdik ancak böyle bir durum söz konusu değil."

Deltour ve ekibinin araştırması Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisi’nde yayınlandı.

XS
SM
MD
LG