Erişilebilirlik

Sağlık Reformunda Son Aşama


Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, sağlık reformuyla ilgili yasa tasarısının iki farklı şekli arasında uzlaşma sağlanacağından emin olduğunu söyledi.

Başkan Barack Obama’nın en büyük siyasi hedeflerinden biri Amerikan sağlık sisteminde köklü bir reform yapmak. Seçim kampanyası sırasında da bu konuyu odak noktası yapan Başkan hedefine ulaşmak üzere. Çünkü sağlık reformuyla ilgili yasa tasarısı hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da kabul edilmiş durumda. Ancak tasarının iki şekli arasında önemli farklar var ve Başkanın imzasına sunulmadan önce iki belge arasında uzlaşma sağlanması şart.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Demokrat Parti liderleriyle danışmalarda bulunduktan sonra, konuyu Başkan ile görüştü. Beyaz Saray’daki görüşmeye, televizyon bağlantısıyla, Senato Demokrat parti Grup lideri Harry Reid ve Senatör Dick Durbin de katıldı.

Kongre’de çoğunluğa sahip olan Demokratların, iş resmiyete dökülmeden, Cumhuriyetçi Partili üyelerle pazarlık yapmaları bekleniyor. Perde arkasında yapılacak temaslar sonuç vermezse hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da iki ayrı komisyon kurulacak ve aradaki farklılıklar bu yolla giderilmeye çalışılacak. İki komisyon uzun bir süre birbirine öneri ve karşı öneriler sunacağı için bu süreç “ping pong oynama” diye de biliniyor.

Nancy Pelosi iki ayrı yöntemden hangisini seçeceğine henüz karar vermediğini söyledi.

Halk için en yararlı olacak yolu seçeceğini belirten Pelosi, “Yasayı en kısa zamanda çıkarmak istiyoruz çünkü Washington’da bunu önlemeye çalışan çok güçlü lobiler var” dedi. Pelosi ve Senatör Harry Reid’in pazarlık yolunu seçmeleri halinde, Cumhuriyetçi partinin iç tüzük kurallarından yararlanarak oyalama ve erteme taktiklerine başvurması mümkün olmayacak.
Hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da Cumhuriyetçi Partili üyeler tasarıya şiddetle karşı çıkıyor. Cumhuriyetçi Partili milletvekili ve senatörler hem tasarının maliyetinin çok yüksek olacağını hem de Amerika’nın sağlık sorunlarını çözmeyeceğini savunuyor. Tasarının yasalaşmasını önlemek için elinden gelen her şeyi yapacağını saklamayan Parti, yenilginin Başkan Obama için büyük bir siyasi darbe olacağının da bilincinde.

Demokrat Parti’nin aynı zamanda tasarıya kendi içindeki muhalefeti de gidermesi gerekiyor. Çünkü parti içindeki muhafazakâr, liberal ve ılımlı grupların tasarıyla ilgili çekinceleri var. En önemli görüş ayrılığı özel sektöre alternatif olarak devletin de sağlık sigortası sunması. Temsilciler Meclisi’ninkabul ettiği yasa tasarısında bulunan bu hüküm Senato’nunkinde yok. Muhafazakâr Demokrat Partili milletvekilleri bu hükme karşı çıkıyor. Bu grup, hüküm tasarıdan çıkarılmazsa veto tehdidinde bulundu.

Demokrat Parti Temsilciler Meclisi Grup lideri Steny Hoyer, uzlaşma sürecinin hızla tamamlanacağından emin olduğunu söyledi.

Maryland Milletvekili, uzlaşmanın en kısa zamanda sağlanacağını ve tasarının imza için Beyaz Saray’a gönderileceğini belirtti. Beyaz Saray’ın da uzlaşma sürecinde daha faal bir rol üstlenmesi bekleniyor.

Sağlık sisteminden yararlanamayan 30 milyon Amerikalı’ya sigorta imkanı tanıyan tasarı, sigorta primlerini ödeyemeyecek durumda olanlara devlet yardımı yapılmasını da öngörüyor. Şu anda cevap bekleyen en önemli soru reform paketinin 900 milyar dolarlık maliyetinin nasıl karşılanacağı.

XS
SM
MD
LG