Erişilebilirlik

Amerika'da Kalp Hastalıklarının Takibi için Dev Veritabanı


Amerika’da her yıl 36 bin bebek kalp hastalıklarıyla doğuyor. Doktorlar, açık kalp ameliyatı yapmadan kateterizasyonla sorunları çözmeye çalışıyor. Doktor Gerard Martin gibi kardiyologlar son 4 yıl içinde daha karmaşık kalp sorunlarını kateter kullanarak nasıl çözeceklerini öğrendi:

“Kalp sorunlarına, kesik atmadan, vücudu yormadan ve acısız çözüm bulmak mümkün.”

Ancak doktor Martin, bazı kateterizasyon prosedürlerinin uzun vadede etkili olup olmadığını bilmediklerini söylüyor.

Amerikan Kardiyoloji Merkezi’yle birlikte çalışan doktor Martin, IMPACT kısa adıyla bilinen veritabanını hazırlıyor. Bu veritabanına kateterizasyon yapılmış hastaların isimleri ekleniyor.
Doktor Martin, hastaları bebekliklerinden yetişkinliklerine kadar izleyerek bu operasyonun başarısı hakkında bilgi edinilebileceğini belirtiyor:

“Bu sayede kalp hastalıklarını nasıl tedavi edeceğimizi göreceğiz. Bunun hastanedeki 20 çocuk değil, diğer hastanelerdeki 2 bin çocuk üzerindeki etkilerini izleyeceğiz."

Doktorlar bu veritabanını, değişik tedaviler gören hastaların uzun vadedeki durumlarını izlemek içni kullanacak.

Çocuğu sadece 3 aylıkken açık kalp ameliyatı geçiren bir anne olan Hope Davis de bu yöntemin ileride kalp sorunlarıyla doğan çocukların hayatlarının uzamasına yardımcı olacağı görüşünde.

Hope Davis, “Daha iyi tedavi görecekler ve bilimin o ana kadar biriktirdiği tecrübelerden yararlanacaklar. Dolayısıyla benim çocuğumdan daha az sıkıntı çekecekler” diyor.

Ulusal Çocuk Tıp Merkezi doktorlarından Richard Jonas da bu konunun altını çiziyor:

“Bu sadece operasyondan birkaç gün ya da hafta sonra hastanın kendisini iyi hissetmesiyle ilgili değil. Yıllarca izlemek gerekiyor” diyor.

Veritabanının, doktorların birçok hastaneden toplanan verileri incelemesini sağlayarak tedavi konusunda karar vermelerini kolaylaştırması bekleniyor. Doktorlar, böylece gelecek nesillerin daha sağlıklı yaşayacağına inanıyor.

XS
SM
MD
LG