Erişilebilirlik

5 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor, Başkan Obama’yı Yemen’de teröre karşı verilecek mücadele konusunda dikkatli olması için uyarıyor. Gazete, Amerika’nın Yemen’de askeri güce başvurmasının ters tepebileceğini yazıyor:

"Yemen’de Ali Abdullah Salih yönetimi El Kaide ile mücadelede Amerika’nın müttefiki konumunda. Ancak bu yönetim, ülkedeki güçlü aşiretlerin desteğine sahip değil. El Kaide’nin kırsal alandaki faaliyetlerine göz yuman bu aşiretlerin desteğini kazanmaya çalışmak, Amerika’nın temel amacı olmalıdır. Yemen güçlerinin Amerikan desteğiyle düzenleyecekleri operasyonlar ise, sivillerin ölümüne neden olmamalıdır. Böyle bir durumda aşiretlerin tepkisi büyük olacaktır. Yemen’in teröristlerden temizlenmesi muhtemelen Obama’nın görev süresinden daha uzun sürecektir. Ancak Obama’nın Yemen’de El Kaide’ye karşı gösterdiği tepkinin desteklenmesi gerekiyor. Bunun için de Kongre’nin ve kamuoyunun kabul edebileceği bir mücadele planı hazırlanmalıdır."

USA Today Noel’de bir yolcu uçağına düzenlenen saldırı girişiminin Amerikan istihbarat sistemindeki boşlukları ortaya çıkarttığını yazıyor. Gazete yetkilileri bir an önce önlem almaya çağırıyor:

"İstihbarat kuruluşlarının hiç biri ellerindeki bilgiler doğrultusunda gereken adımı atmadı. Ayrıca istihbarat koordinasyonunu sağlayan Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin, tehditleri belirleyecek temel teknolojik cihazlara sahip olmadığı anlaşıldı. Bu arada Dışişleri Bakanlığı, Nijeryalı zanlıya verilen vizenin iptal edilmesi için önce Terörle Mücadele Merkezi’nin bir uyarı yapması gerektiğini duyurdu. Buna karşılık Terörle Mücadele Merkezi ise zanlının yasak listesine alınmasının Dışişleri Bakanlığının görevi olduğunu açıkladı. Sonuçta kurumlar arasında bir karar verme sıkıntısı yaşandığı da bu olayla gözler önüne serildi. Başkan Obama, saldırı girişimi sonrasında sorunun hem sistematik hem de insani hatalardan kaynaklandığını söyledi. Ancak asıl mesele Obama’nın bu hataları nasıl ortadan kaldıracağında düğümleniyor."

New York Times ekonomik krize yol açan konut sektörünün hala ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çekiyor. Gazete, bu sıkıntıların yeni bir kriz dalgasına neden olabileceğini vurguluyor:

"Konut fiyatları düşerken, ekonominin canlanması bir yana, normal faaliyet göstermesi bile çok zordur. Konutların değeri düşerken tüketici harcamaları da azalıyor ve haciz konan evlerin sayısı artıyor. Finans kuruluşları kredi koşullarını düzeltme konusundaki beceri ve isteklerini kaybediyor, işverenler yeni işçi almaya yanaşmıyor. Sonuçta ekonomide gerçek anlamda bir düzelme imkânsız hale geliyor. İşlerin daha da kötüye gitmemesi için Beyaz Saray, kredilerin yeniden yapılandırılmasında anapara ödemesini azaltacak önlemler almalıdır. Ayrıca, kredi borçlarının ödenmesini sağlayabilmek için istihdamı artırıcı politikalara öncelik verilmelidir."

Los Angeles Times, Dubai’de açılan dünyanın en yüksek gökdelenini gelişmekte olan ülkelerin bu alandaki yarışının bir ifadesi olarak görüyor. Gazete, bir zamanlar Amerika’nın da en yüksek binaya sahip olmakla övündüğünü hatırlatıyor:

"Artık böylesine büyük bir riski almak isteyen yatırımcı bulunmadığı için Amerika’daki şehirler en yüksek bina yarışından çekildi. Daha da önemlisi, Amerika artık bu tür sembollere ihtiyaç duymuyor. Ancak dünyanın yeni gelişmekte olan ekonomik güçleri, yüksek kuleleri hala bir güç sembolü olarak görüyor. Şu anda dünyanın en yüksek on binasından yedisi Asya’da bulunuyor. Dubai’deki Halife Kulesi’ni yapan devlet şirketi belki harcadığı 1,5 milyar doları geri alamayacak ama Dubai bu konuda kendinden bahsettirmeyi başardı. Bunu kibir diye görenler olabilir ancak bu kulede somutlaşan mimari ve mühendislik başarısına saygı duymamak elde değil."

XS
SM
MD
LG