Erişilebilirlik

İran: 'Gözaltında Yabancı Ülke Vatandaşları da Var'


İran hükümeti geçen haftaki çatışmalarda tutuklanan kişiler arasında bazı yabancı ülke vatandaşlarının da bulunduğu bildirdi.

İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi, ülkelerin adlarını açıklamadı ancak bu kişileri ”propaganda ve psikolojik savaş yürütmekle” suçladı.

Moslehi, yabancıların kamera ve diğer elektronik cihazlar taşıdıklarını da sözlerine ekledi.

27 Aralık’ta Aşure Günü düzenlenen hükümet aleyhtarı gösteriler sırasında yaklaşık 500 kişi tutuklanırken 8 kişi ölmüştü.

Öte yandan 88 Üniversite Profesörü, dini lider Ayetullah Hamaney’e bir mektup göndererek göstericilere, özellikle öğrencilere karşı şiddet kullanılmasını önlemesini istedi.

İran’da 88 Profesör Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejat’tan şiddet eylemlerine son vermesini istedi.

İran’da hükümet karşıtı gösteriler üniversite kampüslerine yayılmış durumda. Gösterilerle ilgi olarak yüzlerce öğrenci tutuklandı, binlerce öğrenci gözaltına alındı, öğrenci yurtları basıldı, çok sayıda öğrenci okullardan ihraç edildi. İran devlet televizyonu dün mahkemeye çıkarılan onlarca öğrencinin resimlerini yayınladı. Öğrenciler şiddet olayları çıkarmak ve yasak örgüt üyesi olmakla suçlanıyor. Oysa 1979 yılında Şah’ın devrilmesiyle sonuçlanan İslami devrimin öncülüğünü de öğrenciler yapmıştı.

Bu arada 88 profesörün ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e bir mektup gönderdiği öğrenildi. Mektuba imza atan profesörlerin çoğu, bin beş yüze yakın öğretim üyesi ve öğretim görevlisinin bulunduğu Tahran üniversitesinden. İranlılar’a ait reform yanlısı Greenroad Web'de yayınlanan mektubun yetkilileri daha da kızdıracağı kesin. Profesörlerin işlerinden olmaları hatta hapse atılmaları bile mümkün.

Hamaney’e gönderilen mektupta, gösteri yapan öğrencilere karşı sert yöntemlere başvurulmaması ve özellikle Basıcı olarak bilinen hükümet yanlısı milislerin cezalandırılması isteniyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü uzmanlarından Rıza Muani mektubun zamanlamasının çok önemli olduğu görüşünde.

İranlı uzman, Basıcıların geçen hafta hükümetin emriyle Meşhet üniversitesini bastıklarını ve derslik ve yurtlara girerek öğrencileri dövdüklerini hatırlatıyor. O zamandan beri öğrencilerin dersleri boykot ettiğini ve sınavlara girmeyi reddettiğini belirten Muani, “mektup, Hameney’e, kendi adına yapılan şiddete son vermesi çağrısıdır…” diyor.

Öte yandan, muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi’nin Facebook sitesinde, yurt dışına yaşayan beş ünlü İranlı aydının çağrısı yer aldı. İranlı aydınlar, siyasi tutukluların derhal serbest bırakılmasını, sansürün kaldırılmasını, Haziran seçimlerinin iptal edilmesini, siyasi hareketlerin resmen tanınmasını ve şiddet olaylarına karışan yetkililerin cezalandırılmasını istiyor.

Bu arada İran hükümeti geçen haftaki çatışmalarda tutuklanan kişiler arasında yabancı ülke vatandaşlarının da bulunduğunu bildirdi. İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi, hangi ülkelerden olduğunu belirtmediği yabancıların Aşure bayramından iki gün önce ülkeye girdiklerini ve kamera ve diğer elektronik cihazlar taşıdıklarını bildirdi. Bakana göre yakalanan yabancılar propaganda ve psikolojik savaş yöntemleri kullanıyordu.

Güvenlik yetkilileri, İstihbarat Bakanlığı dışındaki güvenlik birimlerinin da bazı yabancıları gözaltına aldığını duyurdu.

Tahran hükümeti, Haziran’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana devam eden gösteriler ve tüm şiddet olaylarından ısrarla ve hâlâ yabancı güçleri sorumlu tutuyor.


XS
SM
MD
LG