Erişilebilirlik

Fransa Elindeki Fazla H1N1 Aşısını Elden Çıkarmaya Çalışıyor


Fransa’da hükümet, domuz gribi için aldığı 94 milyon doz aşının bir bölümünü elden çıkarmak için harekete geçti. Halkın yalnızca yüzde 7’si aşı olan ülkede hükümet, Katar ve Mısır ile aşı satışı için sözleşme imzaladı. Avrupa’da Fransa’nın yanı sıra, Almanya, İsviçre ve Hollanda da ellerindeki aşı stoklarını eritmek için pazar arıyor.

Fransa Hükümeti Fransızları Meksika’dan başlayarak hızla dünyaya yayılan domuz gribine karşı aşı olmaya ikna edemedi. İlaç firmalarının H1N1 virüsüne karşı hızla ürettiği aşı kamuoyunun güvenini kazanamayınca aşılar Fransa hükümetinin elinde kaldı. Bütün kampanya ve çağrılara rağmen halkın ancak yüzde 7’sini aşı olmaya ikna eden Fransa elindeki stokları başka ülkelere satmaya başladı.

Haber dün Fransız Le Parisien gazetesi tarafından ortaya çıkarıldı. Le Parisien’in haberine göre, H1N1 virüsü dünyada yayılmaya başlayınca milyonlarca aşı stoklayan Avrupa ülkeleri, stokların ellerinde kalacağı korkusuyla, Afrika ve Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın geri kalan bölümünde pazar arayışına başladılar. Özellikle Avrupa Sağlık Ajansı’nın H1N1 virüsünden korunmak için ‘iki yerine tek aşının yeterli olacağını’ açıklamasının ardından da Avrupa ülkeleri elindeki aşıları hızla çıkarma kararı aldı. Bu ülkelerin başında Almanya ve Fransa geliyor. İsviçre ve Hollanda da, stoklarını eritmek için pazar arayan diğer Avrupa ülkeleri arasında.

Fransa’da stok eritme operasyonunu Fransız Dışişleri ile Sağlık bakanlıkları ortak yürütüyor. Dışişleri Bakanlığı, tüm elçiliklerinden, bulundukları ülkelerin aşıya ihtiyaç olup olmadığı konusunda bilgi istedi. Hükümet, gelen bilgiler ışığında çoğunluğu Afrika ve Doğu Avrupa’da bulunan ülkelerle masaya oturdu. İlk etapta Katar ve Mısır ile 16. 1 milyon Euro’luk sözleşme imzalandı. Romanya, Bulgaristan ve Ukrayna ile pazarlıklar devam ediyor. Ancak Ukrayna’da Fransa ve Almanya rekabet halinde… Sağlık bakanlığı pazarlıkların sürdüğü ülkeler hakkında netlik olmadan bilgi vermekten kaçınıyor.

Fransa, aşıları ilaç laboratuarlarından alınan fiyattan yani 6,25 ila 10 Euro arasında satışa sunuyor. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin kararıyla 9 milyon 400 bin doz aşı ise, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) aracılığıyla, geri kalmış ülkelere dağıtılmak üzere hibe edildi.

Fransa’da bugüne kadar toplam 4 milyon 600 bin kişi domuz gribi aşısı oldu. Ülkede domuz gribi nedeniyle 198 kişi yaşamını yitirdi.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG