Erişilebilirlik

Obama’nın Danışmanı: Bombalı Saldırı Girişimine Dair Bilgi Yoktu


Başkan Barack Obama’nın en üst düzey terörle mücadele danışmanı John Brennan, istihbarat örgütlerinin Noel günü Nijeryalı bir saldırganın gerçekleştirdiği saldırı girişimini engelleyebilecek önemli bir noktayı kaçırmadıklarını söyledi.

Brennan, saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı’ya ilişkin bilgilerin mevcut olduğunu ancak şüpheliye dair istihbarat örgütleri arasındaki bilgi paylaşımında bir takım hatalar yapıldığını belirtti.

Amerikan televizyonlarına bu konuda demeç veren Brennan, yetkililerin Nijeryalı saldırganla ilgili bilgileri olduğunu söyledi. Ancak saldırganın bombalı saldırı planı yaptığına dair herhangi bir istihbaratın olmadığını ifade etti.

Brennan, 23 yaşındaki Ömer Faruk Abdulmuttalib’e dair bilgilerin paylaşımında birtakım hatalar yapıldığını vurguladı. Ancak herhangi bir istihbarat örgütünün elindeki bilgiyi paylaşmak konusunda isteksiz davrandığına dair bir veriye rastlayamadıklarını belirtti.

Başkan Obama, olayın gerçekleşmesine yol açan sistemsel bir hata olduğunu söylemişti. Obama, Abdulmuttalib’in patlayıcılarla nasıl uçağa bindiğinin açıklanması talebiyle bir soruşturma başlatılması emrini de vermişti.

XS
SM
MD
LG