Erişilebilirlik

İran da Batıya Süre Tanıdı


İran hükümeti nükleer yakıt planını kabul etmesi için batıya bir ay süre tanıdı. İran Dışişleri Bakanı Manuçer Muttaki planın kabul edilmemesi durumunda yakıtı İran'ın geliştireceğini söyledi.

Tahran, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen takas planını reddetmişti. Uluslararası toplum düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumunu yurt dışına göndermesi karşığında İran'a nükleer yakıt sağlanmasını önermişti. Planı kabul olsaydı İran'ın uranyum stokları sınırlı tutulacak ve silah geliştirmesi ihtimali engellenmiş olacaktı.

Teklifi kabul etmeyen İran hükümetiyse nükleer yakıtı batıdan satın almayı veya çok az miktarda uranyum takas etmeyi önerdi.

Dışişleri Bakanı Muttaki teklifin kabul edilmemesi durumunda ellerindeki uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştireceklerini açıkladı. Nükleer silah olarak kullanılması için uranyumun yüzde 90 oranında zenginleştirilmesi gerekiyor.

İran zenginleştirilmiş uranyumu araştırma reaktöründe kullanacağını savunsa da batılı devletler İran'ın niyetinden kuşku duyuyor ve silah geliştirebileceğini düşünüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarına son vermesini istemişti. Kararına uymayan İran'a şu ana kadar üç kez yaptırım uygulandı.

İran'ın kullanımda olan bir nükleer zenginleştirme tesisi var. Tahran hükümeti 10 tesisin daha inşa edileceğini açıklamıştı.


XS
SM
MD
LG