Erişilebilirlik

'Reform Hareketi Zor Kullanarak Bastırılamaz'


İran muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi, Tahran hükümetini reform hareketini zor kullanarak bastıramayacağı konusunda uyardı.

Muhalefetin İnternet sitesinde yayınlanan açıklamasında İran’ın “ciddi bir kriz” içinde olduğunu belirten Musavi şehit olmaktan korkmadığını da söyledi.

Muhalefet liderlerinin hapis edilmesi ya da öldürülmesiyle durumun sakinleşmeyeceğini vurgulayan Musavi, hükümeti beş maddelik bir plan uygulamaya çağırdı. Planda siyasi tutukluların bırakılması ve yeni, saydam seçim yasası çıkarılması öneriliyor.

Muhalefet lideri Musavi, İnternet sitesinde yayınlanan açıklamasında, hükümeti halkın temel haklarını tanımaya çağırdı. Krizi sona erdirmek için beş maddelik bir plan da öneren Musavi siyasi tutukluların bırakılmasını ve yeni, saydam seçim yasaları çıkarılmasını istedi.

Tahran Üniversitesinde düzenlenen Cuma hutbesinde konuşan Yargı erki Başkan Yardımcısı İbrahim Reisi, muhalif göstericilere karşı yasaların en sert biçimde uygulanacağını vurguladı.

Adli makamların yasa tanımayan çapulcular olarak tanımladığı kişilerle işbirliği yapmayacağını belirten Reisi, bu kişilerin sıradan halkın güvenliğini tehdit ettiğini savundu. Cuma hutbesini yöneten Ayetullah Cenneti de muhalif göstericileri, İslamiyet ve İslam Cumhuriyetine açılan savaşta Amerika ile birlikte hareket etmekle suçladı.

İslamiyetin İran rejiminin temeli olduğunu vurgulayan Ayetullah Cenneti, Amerike’nın 30 yıldır rejimi devirmeye çalıştığını ancak başaramadığını önesürdü. İslam Cumhuriyetinin mevcut düzene karşı açılan hiçbir mücadeleyi hoşgörmeyeceğini belirten Cenneti, halkın yasalara saygı göstermek zorunda olduğunu söyledi.

Bazı sertlik yanlısı İranlılar, Mir Hüseyin Musavi’nin hükümete karşı çıktığı için idam edilmesi çağrısında bulunuyor. İngiltere’nin Birmingham Üniversitesinde görevli uluslararası ilişkiler profesörü Scott Lucas İran’da hem hükümet hem de muhalefetin tutumlarını sertleştirdikleri görüşünde:

Profesör Lucas, beş maddelik planın yeni olmadığını, benzer bir planın Ekim ayında önerildiğini söylüyor. Lucas’a göre bu, mevcut düzen içinde hala bir uzlaşma şansı olduğunu gösteriyor. Önemli olan yeni unsurun Musavi’nin şehitlikten sözetmesi olduğunu belirten Lucas, bu tür bir dil kullanılmasını siyasi uzlaşma değil çatışma hazırlığı olarak görüyor.

Profesör Lucas, Musavi’nin kendisini tekrar muhalefet lideri olarak gösterme çabası içine girmiş olabileceğini de söylüyor. Son aylarda bazı muhalif gruplar Musavi’yi sokağa çıkıp gösterilere liderlik etmediği için eleştirmişti. Bu gruplar Musavi’nin muhalefete değil, muhalefetin Musavi’ye liderlik ettiğini savunmuştu.


XS
SM
MD
LG